Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/4c09de77-86b4-4709-9231-768af00e8a69.jpg Afrykańska egzotyka zaklęta w tajemniczych maskach. Opowieść o Dogonach i ich sztuce

Afrykańska egzotyka zaklęta w tajemniczych maskach. Opowieść o Dogonach i ich sztuce

Sztuka dogońska

Dogonowie, na pozór niczym się niewyróżniający spośród innych ludów Afryki, od lat fascynują zarówno uczonych, jak i podróżników. Sztuce dogońskiej poświęcona zostanie nowa wystawy czasowa w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku. Jej wernisaż odbędzie się w czwartek, 29 marca 2018 r.

 

Bohaterami wystawy będą Dogonowie – lud zamieszkujący środkowo-południową część Republiki Mali. Ich liczebność szacuje się na 500-600 tys. Zamieszkują oni kilkaset wiosek ulokowanych na masywie Bandiagary, równinie rozpościerającej się wokół niego oraz na tzw. rumowisku, czyli kamienistych zboczach i wąwozach tego masywu.

Dogonowie na pozór niczym się nie wyróżniają spośród innych ludów Afryki. Cechuje ich jednak niezwykle skomplikowana struktura społeczna i bogata kultura duchowa. Posiadają dużą znajomość planet i gwiazd, a w swojej tradycji przechowują ezoteryczną wiedzę na temat powstania wszechświata, Ziemi i pochodzenia swoich przodków. Ich sztuka, uznawana jest za jedną z bardziej autentycznych i nieskażonych wpływami europejskimi.

 

Odbicie świata znanego Dogonom

W sztuce dogońskiej uwagę zwracają przede wszystkim maski związane z ceremonią pogrzebową. Są one odbiciem świata znanego Dogonom. Wśród nich pojawiają się przedstawienia zwierząt żyjących w buszu, wyobrażenia sąsiednich ludów i reprezentanci zawodów spotykanych u Dogonów. Można też dostrzec postaci mityczne oraz symboliczne przedstawienia przedmiotów materialnych. Maski dogońskie, w części oddającej twarz są zgeometryzowane i abstrakcyjne. Tworzą całość dopiero ze strojem wykonanym z barwionych włókien roślinnych.

Wśród przedstawień figuralnych dominują wyobrażenia przodków, prawdziwych i mitycznych. Dogonowie zazwyczaj rzeźbią postacie ludzkie w sposób uproszczony. Są one najczęściej smukłe, mają nieproporcjonalnie duże głowy i tułowie. Szczegóły anatomiczne zaznaczone są symbolicznie, a sposoby zdobienia ciała oddane starannie. Na szczególną uwagę zasługują figury kobiet z dziećmi, które odnoszą się do kultu pramatki. Nawiązują symbolicznie do niezwykle cenionej w Afryce miłości macierzyńskiej i kobiecej płodności.

W twórczości Dogonów pojawiają się również wyobrażenia zwierząt, zwłaszcza tych szczególnie ważnych w ich mitologii: szakala obdarzonego darem jasnowidzenia, krokodyla, żółwia i dzioborożca. Wizerunki zwierząt powtarzają się np. w zestawach wróżebnych – popularnych przykładach sztuki dogońskiej.

 

Zapatrzeni w niebo. Dogonowie i ich sztuka

  • wernisaż: 29 marca 2018 r., czwartek, godz. 13.00
  • wystawa czynna: 30 marca – 8 lipca 2018 r.
  • Muzeum Archeologiczne w Gdańsku
  • Dom Przyrodników
  • ul. Mariacka 25/26
  • Gdańsk

 

Wydarzenie na Facebooku

 

Zabytki prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie.

 

Plakat wystawy Zapatrzeni w niebo. Dogonowie i ich sztuka

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.