Aktualności

Adam Orzechowski laureatem Nagrody Specjalnej miesięcznika „Teatr”! Doceniono artystyczne i logistyczne talenty dyrektora Wybrzeża

Adam Orzechowski, dyrektor Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Fot. mat. prasowe teatru
Adam Orzechowski, dyrektor Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Fot. mat. prasowe teatru

Tegoroczną Nagrodę Specjalną miesięcznika „Teatr" otrzymał Adam Orzechowski, dyrektor Teatru Wybrzeże w Gdańsku, „w uznaniu artystycznych i logistycznych talentów, a także wyjątkowo udanego sezonu 2018/2019".

 

Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się 18 października 2019 r. o godzinie 18.00 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

 

Adam Orzechowski

Urodzony w 1957 r. reżyser., absolwent Wydziału Reżyserii PWST w Krakowie. W latach 2000-2005 dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Od 2006 r. dyrektor Teatru Wybrzeże. Powołał do życia Festiwal Prapremier i przegląd Wybrzeże Sztuki. Jako dyrektor naczelny i artystyczny, stoi za jednym z największych sukcesów gdańskiej sceny od lat. Reżyserował teksty klasyczne i współczesne w teatrach całej Polski.

Jako etatowy reżyser Teatru Wybrzeże w Gdańsku w latach 1993-1996 wyreżyserował m.in. „Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej i „Wesołe kumoszki z Windsoru" Williama Shakespeare'a. W ostatnich latach na gdańskiej scenie zrealizował m.in. „Intymne lęki" Alana Ayckbourna, „Farsę z Walworth" Endy Walsha, „Wiele hałasu o nic" Williama Shakespeare'a, „Ożenek" Nikołaja Gogola, „Tajemniczą Irmę Vep" Charlesa Ludlama, „Babę Chanel" Nikołaja Kolady, wielokrotnie nagradzanego „Broniewskiego" Radosław Paczochy, ‘Murzyna Warszawskiego" Antoniego Słonimskiego, „Mary Page Marlowe" Tracy'ego Lettsa i szeroko komentowaną „Śmierć białej pończochy" Mariana Pankowskiego.

Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. prestiżowego odznaczenia Srebrny Medal Zasłużony kulturze Gloria Artis, nagrody „Gazety Wyborczej" Pomorski Sztorm w kategorii Człowiek roku, Honorowej Nagrody Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki, Nagrody Teatralnej Miasta Gdańska oraz Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego.

 

Nagrody miesięcznika „Teatr"

Tegoroczne jury w składzie: Jacek Cieślak, Jacek Kopciński (przewodniczący), Wojciech Majcherek, Jacek Wakar, Kalina Zalewska, przyznało:

Nagrodę Specjalną „Teatru" Adamowi Orzechowskiemu, dyrektorowi gdańskiego Teatru Wybrzeże, w uznaniu artystycznych i logistycznych talentów, a także wyjątkowo udanego sezonu 2018/2019;

Nagrodę im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera w sezonie 2018/2019 Kornélowi Mundruczó za reżyserię „Cząstek kobiety" Katy Wéber w TR Warszawa;

Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza za najlepszą kreację aktorską w sezonie 2018/2019 Justynie Wasilewskiej za rolę Mai w „Cząstkach kobiety" Katy Wéber w reżyserii Kornéla Mundruczó w TR Warszawa;

Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza za najlepszą kreację aktorską w sezonie 2018/2019 ex aequo: Jerzemu Stuhrowi za rolę główną w „Wałęsie w Kolonos" Jakuba Roszkowskiego w reżyserii Bartosza Szydłowskiego w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie oraz Piotrowi Adamczykowi za rolę Poety w „Weselu" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego w Teatrze Telewizji.

 

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości