Aktualności

90 mln zł unijnego dofinansowania na zintegrowany bilet. To kolejny krok do pomorskiej FALI

Zintegrowany bilet będzie nazywał się Fala. Taką nazwę wybrali internauci. Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska
Zintegrowany bilet będzie nazywał się Fala. Taką nazwę wybrali internauci. Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska

Dzięki wsparciu z funduszy Unii Europejskiej z programu Infrastruktura i Środowisko w 2020 roku w regionie powstanie jeden z najbardziej nowoczesnych systemów płacenia za przejazdy komunikacją publiczną. Projekt realizowany jest przez spółkę Innobaltica

 

Projekt „Zwiększenie dostępności regionalnego transportu kolejowego w województwie pomorskim poprzez jego integrację z transportem lokalnym – budowa elektronicznej platformy zintegrowanych usług mobilności" został zatwierdzony przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Jego całkowita wartość to 106,5 mln zł.

 

Unijne dofinansowanie

Pomorska FALA, czyli zintegrowany bilet będzie jednym z najbardziej nowoczesnych systemów płacenia za przejazdy komunikacją publiczną. Chodzi o kolej, komunikację miejską, a nawet rower Mevo. – To kolejny krok do stworzenia biletu FALA. Konsekwentnie dążymy do tego, żeby mieszkańcy Pomorza mogli swobodnie podróżować po całym województwie – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Dzięki 90 mln zł. dofinansowania z POIŚ powstanie cały system. Chodzi m.in o czytniki kart, które będą montowane na przystankach kolejowych oraz w pojazdach komunikacji miejskiej – dodaje marszałek. Przeprowadzona zostanie również kampania edukacyjna.

 

Kasowniki i punkty obsługi

Najważniejszymi elementami systemu, widocznymi dla użytkowników, będą czytniki. To urządzenia umieszczone w pojazdach i na przystankach kolejowych, w których pasażerowie będą „odbijać" bilety. Bilety będzie można zapisać w smartfonie, na karcie NFC i karcie płatniczej. Będą też papierowe bilety z kodami QR. Choć większa część obsługi systemu będzie odbywać się elektroniczne, dla wygody mieszkańców powstaną specjalne punkty obsługi klienta. – Tam pracownicy pomogą w założeniu konta, aktywowaniu karty czy aplikacji. W punktach będzie można również kupić tradycyjne papierowe bilety – wyjaśnia wicemarszałek Ryszard Świlski.

Punktów będzie około 30, a powstaną przy największych węzłach transportowych w województwie.

Wygoda dla pasażerów

Zintegrowany bilet umożliwi swobodną podróż pojazdami różnych przewoźników bez znajomości cen biletów. Będzie je można kupować i zapisywać elektronicznie. System nie tylko naliczy odpowiednią kwotę za przejazd, ale sam tak dobierze taryfę, aby podróż była jak najtańsza. Wsiadając i wysiadając z pojazdu wystarczy tylko sczytać bilet, a resztę system zrobi sam. – Ważnym narzędziem będzie aplikacja planer podróży. To narzędzie do planowania podróży z uwzględnieniem określonych preferencji, np. tylko w pojazdach niskopodłogowych czy z określonym czasem na przesiadki – wyjaśnia Świlski. Informacja pasażerska oraz informacje o opóźnieniach będzie aktualizowana na bieżąco.

view szablon artykułu