Aktualności

70 lat z Filharmonią Bałtycką!

$image_alt
Polska Filharmonia Bałtycka im. F. Chopina w Gdańsku. Fot. ©Depositphotos/ Patryk Kosmider

Nadchodzący sezon artystyczny 2015/2016 będzie dla Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku sezonem jubileuszowym: instytucja obchodzić będzie 70-lecie istnienia. Świętowanie tak zacnego jubileuszu filharmonia rozpoczęła od uruchomienia tramwaju oklejonego jubileuszowym logo, który będzie jeździł po ulicach Gdańska do końca czerwca 2016 r.

Pierwsze kroki przyczyniające się do powstania filharmonii zostały poczynione tuż po zakończeniu działań wojennych w roku 1945. W czerwcu Roman Kuklewicz rozpoczął formowanie i pierwsze próby Miejskiej Orkiestry Symfonicznej w Sopocie. Pierwszy koncert inaugurujący działalność Filharmonii Bałtyckiej odbył się 29 września w Sali Domu Katolickiego w Sopocie. 35-osobową orkiestrą dyrygował Zbigniew Turski, a w programie znalazły się utwory Chopina i Moniuszki. Rok 1953 przyniósł połączenie filharmonii ze Studiem Operowym pod kierownictwem Zygmunta Latoszewskiego i przyjęcie nazwy Państwowej Opery i Filharmonii Bałtyckiej. Orkiestra miała wówczas dwojakie przeznaczenie: symfoniczne i operowe.

Na początku lat 70. dojrzała ostatecznie do realizacji konieczność stworzenia drugiej orkiestry i rozdział w Państwowej Operze i Filharmonii Bałtyckiej kompetencji symfonicznej i operowej. Organizacji „młodej filharmonii" podjął się Zygmunt Rychert, młody asystent Witolda Rowickiego, a później wieloletni szef artystyczny Filharmonii Bałtyckiej. Koncert inauguracyjny Gdańskiej Orkiestry Symfonicznej (styczeń 1975) rozpoczął rok intensywnej pracy, której zwieńczeniem było powierzenie orkiestrze wyłącznej działalności symfonicznej.

Ostateczne rozdzielenie filharmonii od opery, współegzystujących nieprzerwanie przez cztery dziesięciolecia i przeniesienie do nowej siedziby nastąpiło w roku 1993, kiedy funkcję dyrektora objął prof. Roman Perucki.

W nawiązaniu do historycznych wydarzeń i pierwszego koncertu orkiestry w 1945 r.,  w programie koncertu nadzwyczajnego, inaugurującego 70. sezon artystyczny, zaplanowanego na 25 września 2015 r., na godz. 19.00, znalazł się Mazur z opery „Straszny Dwór", S. Moniuszki, Koncert fortepianowy F. Chopina oraz Symfonia nr 9 e-moll (Z Nowego Świata), op. 95. Orkiestrę Symfoniczną PFB poprowadzi jej Dyrektor Artystyczny Ernst van Tiel.

Koncert inauguracyjny uzupełni wystawa dotycząca imponującej historii filharmonii, która powstanie przy współpracy z Archiwum Państwowym w Gdańsku.

Patronat honorowy nad koncertem jubileuszowym objęła Małgorzata Omilanowska, minister kultury i dziedzictwa narodowego.  

Tramwaj z okazji 70-lecia Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Fot. materiały prasowe

Na wrześniowe obchody zacnej rocznicy oraz wydarzenia jubileuszowego sezonu ma zapraszać gdańszczan i odwiedzających miasto turystów tramwaj, oklejony, specjalnie zaprojektowanym z okazji jubileuszu logo „70-tki". Tramwaj będzie jeździł  po ulicach Gdańska do końca 2016 r., a więc do końca sezonu artystycznego. Dzięki temu, że pojawiał się będzie na różnych liniach, każdy z mieszkańców grodu nad Motława będzie miał szansę na przejażdżkę jubileuszowym składem.

 

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku
ul. Ołowianka 1

www.filharmonia.gda.pl

Oprac. AK

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności