Aktualności

52. Komersz Narodów Bałtyckich w Gdańsku

$image_alt
Fot. mat. organizatora/Konwent Polonia

Blisko 400 korporantów z Estonii, Łotwy, Niemiec i Polski spotka się w Gdańsku w dniach 29-31 maja 2015 r., aby wziąć udział w 52. Komerszu Narodów Bałtyckich. Komersz jest organizowany co roku w kolejnym z czterech wspomnianych państw. W tym roku po raz pierwszy w historii odbędzie się w Trójmieście.

Jak to drzewiej bywał…

Tradycja organizowania spotkań integrujących członków korporacji bałtyckich (założonych w Rydze lub w Dorpacie) sięga XIX w. Po II wojnie światowej pierwszy Komersz Narodów Bałtyckich odbył się w 1964 r. w RFN. Został pomyślany jako zjazd korporantów wywodzących się z krajów bałtyckich znajdujących się wówczas w granicach Związku Radzieckiego lub w radzieckiej strefie wpływów.

Początkowo w zjazdach brali udział głównie Niemcy, z udziałem Estończyków i Łotyszy. Od lat 90. XX w. gośćmi komerszy byli także Polacy, którzy w kolejnych latach uzyskali równe prawa do udziału w komerszach, a co 4 lata do ich organizacji w Polsce. Od swojego zarania zjazdy korporantów stanowiły forum zawierania nowych kontaktów towarzyskich, kulturalnych i biznesowych. Nie inaczej będzie w grodzie nad Motławą.

A obecnie…

Trwający trzy dni komersz zostanie zainaugurowany w gmachu głównym Politechniki Gdańskiej, balem w stylu retro, zwany „Czarną Kawą" (organizowany co roku w okresie karnawału). Najbardziej spektakularnym momentem Komerszu będzie przemarsz ulicami Głównego Miasta kilkudziesięciu pocztów sztandarowych strzeżonych przez straże korporanckie w deklach i z rapierami. Dla korporantów kulminacją obchodów będzie wieczerza komersowa.

Wśród uczestników trzydniowych uroczystości pojawią się także przedstawicielki żeńskich korporacji z Estonii i Łotwy, co może być widokiem osobliwym dla postronnych obserwatorów, O ile w Polsce, mimo podejmowanych od okresu przedwojennego prób powołania korporacji żeńskich, takie nie istnieją, o tyle w Estonii i na Łotwie są one liczne i prężnie działają. Tytułem przykładu można wskazać, że poprzednia Prezydent Łotwy oraz żona obecnego Prezydenta Estonii są korporantkami.

Obchody 100-lecia K!Polonia. Komersz extern w Sali Apollo. Wilno, 1928 r.
Fot. mat. Organizatora/Konwent Polonia

Organizacji wydarzenia podjął się Konwent Polonia, najstarsza polska korporacja akademicka, założona w 1828 r. W Polsce istnieją jeszcze trzy korporacje bałtyckie: w Warszawie aż dwie, obie założone w Rydze: Arkonia (1879 r.) i Welecja (1883 r.) oraz czwarta w Gdańsku – założona w litewskim Kownie w r. 1928 Lauda.  W Gdańsku istnieje jeszcze jedna korporacja akademicka o miejscowych korzeniach – założona w 1913 r. przy Wisła. Na terenie Polski przetrwało do dzisiaj łącznie blisko 20 korporacji. 17 stanowi kontynuacje przedwojennych korporacji, których liczba przed II wojną światową sięgała 250. 3 powstały od nowa, po 1990 r. Wszystkie organizacje zrzeszają studentów i absolwentów szkół wyższych, wyróżniających się zaangażowaniem społecznym i kultywowaniem wartości obywatelskich i patriotycznych.

Honorowym patronatem 52. Komersz Narodów Bałtyckich objął Prezydent Polski, Bronisław Komorowski. Warto podkreślić, że prapradziad głowy państwa, Piotr Jan Komorowski, a także jego trzej kuzyni należeli do Konwentu Polonia w XIX w. jako studenci Uniwersytetu Dorpackiego.

Więcej informacji na stronie wydarzenia

Program 52. Komerszu Narodów Bałtyckich

29 maja (piątek)

  • 20.30 Bal „Czarna Kawa" na Politechnice Gdańskiej

30 maja (sobota)

  • 10.00 Msza św. w Bazylice Mariackiej w Gdańsku
  • 11-12 Procesja pocztów sztandarowych korporacji bałtyckich
  • 12.30-14.30 Akademia 52. KNB w Dworze Artusa
  • 18.00-22.00 wieczerza komerszowa – Klub B90, Stocznia Gdańsk i Ratusz Głównego Miasta
  • 23.00 „Herbatka tańcująca" – spotkanie towarzyskie dla członków żeńskich i męskich korporacji

 

Oprac. BK

 

 

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości