Aktualności

42. Jarmark Wdzydzki

$image_alt
Fot. mat. prasowe muzeum

W Muzeum – Kaszubskim Parku Etnograficznym im. T. i I. Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich, od 18 do 19 lipca 2015 r. trwać będzie największy na Kaszubach przegląd muzyki folklorystycznej. Podczas jarmarku spotkają się też rzemieślnicy, rzeźbiarze i rękodzielnicy z regionu, którzy podczas warsztatów pokażą, jak wykonują swoje dzieła, a na straganach nie zabraknie regionalnych przysmaków.

Jarmark Wdzydzki to największa na Kaszubach letnia impreza folklorystyczna, która odbywa się w muzeum na wolnym powietrzu. Tradycyjnie – od 1973 r. – dzieje się zawsze w trzecią sobotę i niedzielę lipca. Na 22-hektarowym terenie muzeum odbywają się występy regionalnych zespołów folklorystycznych, wiejskich teatrzyków i kabaretów, śpiewaków, chórów, gawędziarzy i muzyków, pokazy dawnych zawodów, wiejskich rzemiosł i tradycyjnych zajęć, a w klimacie stylowych wnętrz, rozbrzmiewa muzyka dawnych wieków wykonywana na zabytkowych instrumentach.

 Jarmark Wdzydzki
Fot. mat. prasowe muzeum

Na jarmarku spotykają się twórcy ludowi, rękodzielnicy, rzemieślnicy i artyści, aby pokazać swój warsztat pracy, umiejętności i wyroby. Jak zawsze, korzystają z muzealnych wnętrz jako tła do ekspozycji, gotowych warsztatów, ich wyposażenia i narzędzi do prezentacji i pracy. W czasie imprezy wszelkie urządzenia domowe, gospodarskie i przemysłowe odgrywać będą swoje małe i duże zadania. Wyjątkowo też, w atmosferze tego święta, smakują specjały licznych regionalnych kuchni, a rodzinne gry i zabawy ludowe, konkursy z nagrodami gwarantują wszystkim dobrą zabawę, miły nastrój i niezapomniane wrażenia.

 Jarmark Wdzydzki
 Fot. mat. prasowe muzeum

W programie m.in.:

  • koncert zespołu Joryj Kłoc ze Lwowa, grającz muzykę lirników i kobziarzy ukraińskich doby kozactwa siczowego
  • występ grupy folkowej Zgagafari, prezentującej tradycyjne dźwięki słowiańskie i skandynawskie
  • występy zespołów folklorystycznych z Kaszub, Kociewia i Belgii
  • kiermasz prac artystów, rękodzielników i rzemieślników z kraju i zagranicy
  • pokazy tradycyjnych rzemiosł, zawodów, zajęć wiejskich i sztuki ludowej
  • przysmaki kuchni regionalnych

Turniej gry w zbijaka szmacianym gałganem odbędzie się 18 lipca 2015 r., w sobotę, o godz. 12.00 w zagrodzie z Trzebunia nr 7.
Muzeum bierze udział w plebiscycie 7 Nowych Cudów Polski, organizowanym przez National Geographic i czeka na głosy: 7 Cudów National Geographic

⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔

42. Jarmark Wdzydzki

  • 18 lipca 2015 r., sobota,  godz. 9.00-19.00
  • 19 lipca 2015 r., niedziela,  godz. 9.00-18.00

Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny
im. Teodory i Izydora Gulgowskich
we Wdzydzach Kiszewskich

83-406 Wąglikowice

Zobacz: program

Więcej: Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich

 

 

 

 

Opr. BMG

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności