Aktualności

40 tysięcy gości obiektów unijnych

$image_alt
Fot. UMWP

Zakończył się największy w województwie pomorskim cykl imprez promujących projekty unijne. Przez dziewięć dni, od 7 do 15 września, obiekty powstałe dzięki dofinansowaniu ze środków europejskich odwiedziło ponad 40 tysięcy osób. Dni Otwarte Projektów Unijnych, zorganizowane przez Urząd Marszałkowski w Gdańsku i partnerów, obejmowały 207 wydarzeń promujących prawie 100 projektów.

Oficjalne rozpoczęcie Dni Otwartych Projektów Unijnych, z udziałem wicemarszałka województwa pomorskiego Wiesława Byczkowskiego i przedstawicieli władz Gdyni, miało miejsce 7 września podczas Wielkiego Pikniku Rodzinnego na skwerze Kościuszki. Chętni mogli zwiedzić zajezdnię trolejbusów w Gdyni i na własne oczy zobaczyć, jak funkcjonuje Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej. Pomiędzy Centrum Eksperyment, skwerem Kościuszki a Zajezdnią PKT uruchomiono również specjalną, darmowa linię 70.
 
W kolejnych dniach swoje podwoje otwierały inne obiekty na terenie całego województwa. Można było zobaczyć m.in. wszystkie niedostępne na co dzień miejsca gdańsko-sopockiej ERGO Areny i spotkać się ze sportowcami ze Stowarzyszenia Trefl Pomorze. Na sopockim grodzisku odbyły się obchody starożytnego Święta Plonów oraz gry i zabawy dla dzieci.
 
Gdańskie Centrum Hewelianum zaprezentowało wystawę „Energia, Niebo i Słońce", a Akwarium Gdyńskie przygotowało stoiska dla dzieci pokazujące, jak dbać o środowisko.
 
W Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie wystawiono widowisko baletowe „Królewna Śnieżka i 7 Krasnoludków" z udziałem najbardziej utalentowanej młodzieży i dzieci z sekcji tańca Wejherowskiego Centrum Kultury. Tczewianie wzięli udział w pikniku historycznym oraz grze miejskiej.

Muzeum Emigracji w Gdyni także powstaje dzięki funduszom unijnym

 

Wiele ciekawych imprez zorganizowano także w mniejszych miejscowościach – m.in. Święto Miodu Pszczółkowskiego w Pszczółkach, I Triatlon Przechlewski w Przechlewie, warsztaty artystyczne w Dworku Drzewiarza w Gościcinie oraz rejs po jeziorze Brodno Wielkie w Brodnicy Górnej koło Kartuz.
 
Dni Otwarte Projektów Unijnych to również tańsze lub bezpłatne wejścia do działających na terenie województwa instytucji, m.in. Centrum św. Jana w Gdańsku, Europejskiego Centrum Solidarności, Pałacu Sierakowskich w Waplewie, Kompleksu Widowiskowo-Sportowego w Kwidzynie, Krainy w Kratę w Swołowie oraz Fabryki Sztuk w Tczewie.

Podsumowanie imprezy odbyło się 14 września podczas Dnia Otwartego Hipodromu w Sopocie. W uroczystości wziął udział marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Dla odwiedzających hipodrom gości przygotowano m.in. wycieczki z przewodnikiem po nowo wybudowanych obiektach, przejażdżki na kucykach i koniach oraz wspólne grillowanie w ramach festynu organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjazny Sopot.

Żuławski Park Historyczny w Nowym Dworze Gdańskim 

Dni Otwarte Projektów Unijnych zakończyły się rodzinnym piknikiem, który odbył się 15 września w zbudowanym specjalnie na tę okazję Miasteczku Funduszy Unijnych.Na gdańskim Targu Węglowym na dzieci i dorosłych  czekały m.in. dmuchane zjeżdżalnie, kula zorbingowa, ścianka wspinaczkowa, laserowa strzelnica oraz euro bungee. Uczestnicy pikniku mogli także odwiedzić punkty informacyjne Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Banku Gospodarstwa Krajowego, Zarządu Dróg Wojewódzkich, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, Stowarzyszenia „Pomorskie w Unii Europejskiej" oraz departamentów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.Rajd rowerowy ścieżką ze Swarzewa do Krokowej  

Szczegółowe informacje o imprezach, które odbyły się podczas Dni Otwartych Projektów Unijnych, można znaleźć na stronie internetowej: dniotwarteprojektowunijnych.pl oraz Facebooku: facebook.com/DniOtwarteProjektówUnijnych.

 

 


 


Międzygminna spartakiada sportowo-rekreacyjna 
dzieci i młodzieży w szkole w Bobowie  

 

Anita Płonka

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka