Aktualności

300 tysięcy złotych dla pomorskiej policji

Podpisanie porozumienia w sprawie przekazania 300 tys. zł na Fundusz Wsparcia Policji
Podpisanie porozumienia w sprawie przekazania 300 tys. zł na Fundusz Wsparcia Policji. Fot. Sławomir Lewandowski

Marszałkowie Mieczysław Struk i Ryszard Świlski podpisali z Jarosławem Rzymkowskim, Komendantem Wojewódzkim Policji w Gdańsku, porozumienie w sprawie przekazania 300 tys. zł na Fundusz Wsparcia Policji, z przeznaczeniem na zakup specjalistycznego chronografu gazowego z detektorem masowym GC/MS dla Laboratorium Kryminalistycznego KW Policji w Gdańsku. Uroczystość odbyła się w 15 września 2016 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku.

Specjalistyczny chronograf gazowy z detektorem masowym GC/MS to obecnie urządzenie diagnostyczne najwyższej światowej klasy, stosowane do wielofunkcyjnych  badań analitycznych. Laboratorium Kryminalistyczne KW Policji w Gdańsku będzie drugim w Polsce, po Centralnym Laboratorium  Kryminalistycznym Policji w Warszawie, które będzie posiadało tego typu chronograf.

Urządzenie to pozwoli na szybkie i wielofunkcyjne wykonywanie analiz, szczególnie w zakresie zwalczaniu przestępczości narkotykowej oraz szybkiej analizy składu chemicznego dopalaczy i innych środków odurzających. Określenie składu chemicznego tych specyfików pomoże również skuteczniej leczyć pacjentów po ich zażyciu.

Dodatkowo chronograf diagnozuje i określa metodą Agińskiego – techniką chromatografii gazowej – wiek dokumentów, starodruków itd.

Samorząd województwa pomorskiego dofinansowuje zadania własne Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku od 2009 r. Wsparcie otrzymały m.in.: modernizacje i prace budowlane, zakup paliwa, zakup i użyczenie przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku specjalistycznych motocykli dla policyjnych patroli drogowych; zakup specjalistycznej aparatury diagnostycznej dla Laboratorium Kryminalistyki KW Policji w Gdańsku.

Dodatkowo w 2016 r. władze województwa dofinansowały zakup samochodów osobowych specjalistycznych, patrolowych – nieoznakowanych i oznakowanych. Na ten cel przekazano łącznie 1,215 mln zł.

view szablon artykułu