Aktualności

23. Finał WOŚP – no to gramy!

$image_alt

Dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opieki medycznej seniorów – oto hasło, które przyświeca 23. Finałowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Cała Polska, a więc i Pomorze, bawić się i pomagać będzie w niedzielę, 11 stycznia 2015 r.

120 tysięcy wolontariuszy wyjdzie na ulice nie tylko Polski, ale i kilkudziesięciu miast w wielu krajach na świecie, żeby zbierać pieniądze na zakup sprzętu medycznego dla polskich szpitali. Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przez 22 lata działalności kupiła tysiące urządzeń za ponad 590 mln zł. Wszystko dzięki hojności darczyńców.
- Każdego roku temat finału jest w fundacji pieczołowicie omawiany, a jego wybór uzależniony jest od aktualnych potrzeb w polskiej medycynie - mówi Jerzy Owsiak, prezes zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. - Prowadzimy analizy i rozmowy z lekarzami różnych specjalności, z wybitnymi autorytetami w swoich dziedzinach, ale także w praktykami, którzy na co dzień pracują z pacjentami w szpitalach w całej Polsce. W tym roku postanowiliśmy ponownie zainteresować się oddziałami pediatrycznymi oraz onkologicznymi, aby podtrzymać wysokie standardy opieki medycznej, które udało się, m.in. dzięki wcześniejszym zakupom WOŚP, wypracować. Nie zapominamy oczywiście o seniorach. Już po raz trzeci pochylamy się nad geriatrią, aby także i ludzie starsi mogli dochodzić do zdrowia w godnych warunkach.
Zdaniem lekarzy specjalistów pediatria w Polsce musi się rozwijać w stronę kierunkowego leczenia. Aby tak się stało, standardem w stawianiu diagnozy powinny stać się badania genetyczne, tak jak to dzieje się w wielu krajach zachodnich. Owe badania mają na celu trafniejsze rozpoznanie schorzenia lub zidentyfikowanie biologicznej przyczyny choroby.

- Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, podejmując temat 23. Finału, chce przede wszystkim przyczynić się do rozwoju tej części medycyny. Ze środków, które uda się zebrać, będziemy chcieli wesprzeć oddziały klinik wyspecjalizowanych w  takich dziedzinach, jak m.in.: onkologia, kardiochirurgia, pulmonologia oraz reumatologia – dodaje Owsiak.
Ponadto Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy już po raz trzeci postanowiła zagrać dla geriatrii. Podobnie jak przed rokiem, deklaruje sprzętowe wsparcie dla wszystkich nowopowstających oddziałów geriatrycznych, a także dbanie o te już istniejące.

Więcej informacji na stronie Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Zobacz, co podczas 23. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będzie się działo na Pomorzu:

 

Oprac. AK

view szablon artykułu