Aktualności

20 lat prac archeologicznych w Sudanie

$image_alt

W tym roku mija 20. rocznica rozpoczęcia przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku prac wykopaliskowych w Sudanie. Z tej okazji, w dniach 9-14 grudnia br., na zaproszenie strony sudańskiej oficjalną wizytę w tym kraju złożył marszałek Mieczysław Struk. Przewodnikiem marszałka po Sudanie był dr Henryk Paner, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

Marszałek Mieczysław Struk otrzymał zaproszenie od strony sudańskiej do złożenia oficjalnej wizyty w Ministerstwie Turystyki, Starożytności i Ochrony Przyrody oraz u Generalnego Konserwatora Zabytków Republiki Sudanu. Powodem wizyty była przypadająca w tym roku 20. rocznica rozpoczęcia przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku prac badawczych i wykopaliskowych na terenie tego kraju.
 
– Przyjąłem to zaproszenie przede wszystkim w celu uwierzytelnienia przed władzami Sudanu celowości prac archeologicznych, prowadzonych przez jednostkę podległą samorządowi województwa pomorskiego, oraz zagwarantowania dalszego wsparcia Polski dla prac naszych archeologów w kolejnych latach – mówi marszałek Mieczysław Struk.
 
Ważnym punktem tej wizyty było podpisanie listów intencyjnych z Ministrem Turystyki oraz Generalnym Konserwatorem Zabytków, które otwierają nowe możliwości wzajemnej współpracy. W minionych latach Muzeum Archeologiczne w Gdańsku wzbogaciło się o wiele bezcennych wykopalisk, datowanych od epoki kamienia, poprzez czasy faraonów, aż po pierwsze państwa chrześcijańskie i islamskie. Składając tę wizytę, marszałek wyraził nadzieję na przychylność władz Sudanu i ich pozytywny stosunek do polskich archeologów podczas prowadzenia przez nich kolejnych historycznych odkryć.
 
Marszałek wizytował obszar koncesji Muzeum Archeologicznego w Gdańsku na pustyni Bayuda, która licząc 140 000 km kw., jest jedną z największych koncesji archeologicznych na świecie. Towarzyszył również misji gdańskich archeologów w wyprawie na tereny pustyni Butana na prawym brzegu Nilu, na wschód od miasta Atbara. Na tym pustkowiu w dawnych czasach i przy bardziej wówczas sprzyjających warunkach klimatycznych kwitło intensywne osadnictwo, którego ślady (w postaci konstrukcji kamiennych, cmentarzysk, odpadów i narzędzi kamiennych czy też fragmentów ceramiki) zarejestrowali archeolodzy z Uniwersytetu w Chartumie.
 
Warto przypomnieć, że Sudan podarował dotychczas Muzeum Archeologicznemu w Gdańsku 73 panele skalne z prehistorycznymi rysunkami naskalnymi, spośród 172 takich zabytków uratowanych przez ekipę gdańskich naukowców od zatopienia. Kolekcja ta jest największym w Europie zbiorem afrykańskiej sztuki naskalnej zgromadzonym w jednym muzeum i już na stałe należy do Polski.
 

Małgorzata Pisarewicz

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka