Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/cd8a0915-5604-4458-bafd-d640af2c1a76-2.jpg 133 miliony złotych na tabor kolejowy. Pierwsze składy, które kupi samorząd województwa mogą przyjechać pod koniec roku

133 miliony złotych na tabor kolejowy. Pierwsze składy, które kupi samorząd województwa mogą przyjechać pod koniec roku

Elektryczny Zespół Trakcyjny Impuls

Pięć nowoczesnych pociągów elektrycznych obsłuży między innymi linię Słupsk – Trójmiasto. Po elektryfikacji będą też mogły wjeżdżać na linię Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

 

Decyzją Zarządu Województwa Pomorskiego już niedługo zostanie rozpisany przetarg na zakup 5 elektrycznych zespołów trakcyjnych z opcją rozszerzenia zakupu o kolejne 3 pojazdy.

 

Nowe składy elektryczne

Jak informuje Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego – Chcemy,  aby nowe pociągi wyjechały na pomorskie tory jeszcze w bieżącym roku. Zabezpieczyliśmy na ten cel ponad 133 miliony złotych. 85 proc. tej kwoty, a więc około 92 milionów złotych, pochodzić będzie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.  

 

Dokąd dojedziemy nowymi EZT?

Pojazdy skierowane będą na linię Słupsk – Trójmiasto – Malbork – Elbląg. Ich zakup doskonale wpisuje się również w plany elektryfikacji linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, linii do Kartuz oraz linii 201 z Kościerzyny przez Gdańsk Osowę do Gdyni. Dzięki temu dojazd z Trójmiasta na Kaszuby będzie szybszy i wygodniejszy. Umożliwi to również w przyszłości uruchomienie nowych bezpośrednich relacji pociągów.    

 

Jakie pociągi?

 – O wyborze konkretnego producenta zadecyduje postępowanie przetargowe. Przy ocenianiu ofert liczyć się będzie nie tylko cena, ale też czas w jakim pociągi mogą zostać dostarczone – wyjaśnia wicemarszałek. Niedługo ogłoszona zostanie specyfikacja przetargowa. Wtedy też poznamy wyposażenie składów. Na pewno będą wyposażone w klimatyzację oraz sieć wi-fi. Będą również rozwijać prędkość do 160 km/h.

 

Elektryczne zespoły trakcyjne

W Polsce produkcją tego typu jednostek zajmują się zakłady Pesa w Bydgoszczy i Newag w Nowym Sączu oraz Stadler w Siedlcach. Pociągi z Nowego Sącza znane już są pasażerom trójmiejskiej Szybkiej Kolei Miejskiej. Przewoźnik posiada dwie jednostki Impuls. Takie składy kursują również między innymi w województwie zachodniopomorskim, śląskim, mazowieckim i na kolejach włoskich. Jednostki o handlowej nazwie  Pesa Elf obsługują jedną parę połączeń osobowych Bydgoszcz – Gdynia – Bydgoszcz, a także kursują w województwie podkarpackim, świętokrzyskim czy warmińsko-mazurskim. Pociągi wyprodukowane przez firmę Stadler kursują w województwie śląskim, łódzkim i mazowieckim.

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.