Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/a22ce1d3-e84f-40e5-8579-89da3810e429.jpg 10 dni spektakli i wydarzeń artystycznych. 22. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku

10 dni spektakli i wydarzeń artystycznych. 22. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku

Scena ze spektaklu „Makbet"

Spektakle z różnych stron świata, pierwszy w historii musical, Konkurs o Złotego Yoricka, SzekspirOFF, Letnia Akademia Szekspirowska –ak zapowiada się tegoroczna edycja Festiwalu Szekspirowskiego. Wydarzenie trwa od 27 lipca do 5 sierpnia 2018 r.

 

Przedstawienia z Argentyny, Iranu, Niemiec, Czech, Włoch i Polski, a także po raz pierwszy w historii musical „Romeo i Julia” w reżyserii i choreografii Janusza Józefowicza. 

Organizatorami wydarzenia są Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense. 

 

O festiwalu

Festiwal Szekspirowski w Gdańsku jest jedną z największych międzynarodowych imprez teatralnych. Teatromani obejrzą najlepsze szekspirowskie spektakle i najwybitniejszych twórców z całego świata. Gdański festiwal jest jednym z najbardziej utytułowanych w kraju. Otrzymał prestiżową EFFE Award 2017/2018 – najważniejszą europejską nagrodę, jaką może otrzymać festiwal – przyznawaną przez Stowarzyszenie Festiwali Europejskich (EFA – European Festivals Association), przy wsparciu Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.

W poprzednich edycjach były takie gwiazdy jak: Luk Perceval, László Bocsárdi, Elizabeth LeCompte, Robert Sturua, Silviu Purcarete, Edward Hall, Giuseppe Dipasquale i wielu innych. Widzowie mogli zobaczyć interpretacje sztuk Szekspira zrealizowane przez teatry m.in. z: Wielkiej Brytanii, Rosji, Ukrainy, Niemiec, Łotwy, Kuby, Danii, Włoch, Białorusi, Węgier, Armenii, Islandii, Izraela, Iranu, Korei Południowej, Stanów Zjednoczonych, Japonii, Hiszpanii, Gruzji, Finlandii, Szwecji, Macedonii, Czech, Rumunii czy Zimbabwe.

Będą też spektakle polskich reżyserów zrealizowane za granicą – „Sen nocy letniej” w reżyserii Eweliny Marciniak w wykonaniu zespołu niemieckiego Theater Freiburg oraz „Miarka za miarkę” w reżysterii Jana Klaty z czeskiego Divadlo pod Palmovkou (Teatr pod Palmą). Przedstawienia są wysoko oceniane przez krytykę teatralną oraz publiczność. Jednym z mocnych akcentów tegorocznej edycji ma szansę stać się również „Makbet” z Sardegna Teatro and Compagnia Teatropersona w reżyserii Alessandro Serra, który zagrany zostanie po sardyńsku. Ciekawostką będzie też z pewnością inspirowane „Królem Learem” przedstawienie „La Fiesta del Viejo” w wykonaniu argentyńskiego kolektywu artystycznego pod tą samą nazwą, w reżyserii Fernando Ferrera, przyjmujące formę rodzinnej imprezy. Na tegorocznym festiwalu nie zabraknie również artystki, której obecność stała się już tradycją, a za której ciętym humorem i niespożytą energią cały rok tęskni wielu festiwalowych widzów. Mowa oczywiście o Bei von Malchus, niezależnej niemieckiej aktorce i reżyserce, która tym razem, we właściwy sobie przewrotny sposób, opowie o szekspirowskich kobietach dzierżących władzę. Wszystkie festiwalowe spektakle tłumaczone są na język polski i angielski w formie napisów nad sceną.

 

Będzie się działo

Rodzime spektakle szekspirowskie będzie można zobaczyć też w ramach finału 25. Konkursu o Złotego Yoricka. Spektaklom, jak co roku, towarzyszą warsztaty, spotkania z twórcami, próby otwarte i seminaria, czyli działania Letniej Akademii Szekspirowskiej. Bogaty będzie nurt alternatywny SzekspirOFF, w  którym zaprezentują się teatry nieinstytucjonalne, grupy artystyczne oraz twórcy indywidualni z Polski. Już po raz trzeci wydarzenie odbędzie się w formule konkursowej. Będzie można obejrzeć 13 zgłoszonych i zakwalifikowanych do konkursu spektakli. Kierownikiem artystycznym SzekspirOFFa jest Krzysztof Grabowski. W konkursie SzekspirOFF oceniać będzie 3-osobowe jury w składzie: Agata Duda-Gracz, Piotr Kruszczyński i Adam Nalepa.

Festiwal Szekspirowski w Gdańsku już po raz drugi otrzymał prestiżowe odznaczenie EFFE Label, w tym roku z dodatkowym tytułem Remarkable Festival (Nadzwyczajny Festiwal). Festiwal oceniało dziewięcioosobowe międzynarodowe jury, składające się z przedstawicieli świata sztuki: dyrektorów teatrów, festiwali, fundacji oraz uczelni wyższych. Tytuł zapewni festiwalowi międzynarodową promocję nie tylko wśród widzów i artystów, organizacji artystycznych czy instytucji kultury, zespołów teatralnych, muzycznych i tanecznych, ale również wśród władz publicznych wszystkich szczebli, sponsorów, firm oraz mediów. Organizator konkursu zapewnia również międzynarodową kampanię promocyjną i marketingową.

Program Festiwalu Szekspirowskiego

Festiwal Szekspirowski – opisy spektakli

22. Festiwal Szekspirowski

  • 27 lipca–5 sierpnia 2018 r.
  • Gdański Teatr Szekspirowski
  • ul. Bogusławskiego 1
  • Gdańsk

Zobacz:  Festiwal Szekspirowski

 

Festiwal Szekspirowski_plakat

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.