Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/187628ec-b922-47b0-a837-8f0eab514a2c.jpg „Zapytaj mnie, póki jestem”— wyjątkowy konkurs historyczny dla młodzieży

„Zapytaj mnie, póki jestem”— wyjątkowy konkurs historyczny dla młodzieży

Pomnik w Piaśnicy. Fot. Andrzej J. Gojke / KFP

Do 20 września 2018 r. można składać prace w konkursie dla uczniów „Zapytaj mnie, póki jestem". Chodzi o upamiętnienie zbrodni w lasach piaśnickich pod Wejherowem. Tytuł ma zachęcać uczniów m.in. do zadawania pytań osobom, które tę zbrodnię mogą pamiętać.

 

Trzy pierwsze miejsca zostaną wyróżnione nagrodami specjalnymi.

 

Zasady konkursu

Konkurs „Zapytaj mnie, póki jestem” kierowany jest do uczniów szkół podstawowych z gminy Puck w wieku 12-16 lat. Uczestnicy konkursu muszą przygotować pracę nawiązującą i upamiętniającą Piaśnicę – miejsce zabójstwa przez Niemców tysięcy ludzi w latach 1939-1940. Praca może być wykonana dowolną techniką: to może być film, plakat, a nawet wywiad z osobą pamiętającą czasy wojny i represje ze strony Niemców. Celem jest zainteresowanie młodzieży historią jednej z największych na Pomorzu zbrodni i uczczenie pamięci ofiar.

Nagrodami w konkursie będą tablety i bilety na premierę filmu „Kamerdyner” w wejherowskiej filharmonii (pierwsze trzy miejsca). Prace należy przesyłać pocztą lub dostarczyć osobiście do 20 września 2018 r. na adres organizatora: Fundacja Pomorze od Nowa, ul. Plac Wybrzeża 7/1, 84-100 Puck. Laureatów konkursu poznamy 28 września 2018 r. Lista zwycięzców zostanie opublikowana na stronie Fundacji Pomorze od Nowa.

 

Piaśnica — kaszubska Golgota

W 1939 roku, gdy rozpoczęła się II wojna światowa, niemieccy żołnierze otrzymali rozkaz wymordowania m.in. polskiej elity intelektualnej, duchownych i pacjentów szpitali dla psychicznie chorych. Mordów dokonywali w lasach piaśnickich, czyli części Puszczy Darżlubskiej na trasie Wejherowo-Krokowa. Oprawcy skutecznie zacierali ślady zbrodni. Dlatego o zbrodni piaśnickiej wiadomo niewiele. Dziś szacuje się, że w lasach koło Wejherowo zabito 12-14 tysięcy ludzi, w tym dzieci, Żydów, a także rodziny polskie, czeskie i niemieckie, które zostały przetransportowane na miejsce kaźni z głębi Rzeszy. Do dziś nie jest znana dokładna liczba ofiar. Do 2004 roku udało się ustalić tożsamość niespełna 1000 ofiar zbrodni. W 2011 roku na wniosek marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku podjęła decyzję o wznowieniu postępowania w sprawie zbrodni w lasach piaśnickich zawieszonego przez władze PRL w 1975 roku. Celem śledztwa jest przede wszystkim identyfikacja nazwisk jak największej liczby nierozpoznanych jeszcze ofiar Piaśnicy, a także ustalenie personaliów sprawców zbrodni.

 

Zobacz:

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.