Aktualności

„Wiatr od morza” inaczej. W stulecie odzyskania niepodległości możesz czytać i oglądać

Anna Orbaczewska, Zagłada Dworu, 2018, olej na płótnie, 160x190 cm, fot. © MNG
Anna Orbaczewska, Zagłada Dworu, 2018, olej na płótnie, 160x190 cm. Fot. © MNG

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Muzeum Narodowe w Gdańsku oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku postanowiły stworzyć wyjątkową kolekcję obrazów inspirowanych opowiadaniami Stefana Żeromskiego, zebranymi w książce „Wiatr od morza". Wernisaż wystawy już 14 października 2018 r. w oliwskim Pałacu Opatów.

 

Jak dzisiaj artyści – doświadczeni i rozpoczynający karierę – widzą i odbierają literaturę sprzed prawie wieku? Pokaże to wystawa „Wiatr od morza. W sto lat później" w Muzeum Narodowym w Gdańsku.

 


Andrzej Umiastowski, Odjazd Smętka, 2018, olej na płótnie, 120x100 cm, fot. © MNG

 


Marcin Zawicki, Smętek, 2018, olej na płótnie, 100x100 cm, fot. © MNG

 


Janusz Akermann, Rzeź w Gdańsku, 2018, olej na płótnie, 150x150 cm, fot. © MNG

 

Dlaczego „Wiatr od morza"?

Książka ukazała się na początku lat 20. XX w. Stefan Żeromski już wcześniej przyjeżdżał na Pomorze, które go zauroczyło i zafascynowało. Przebywał w Gdyni (w Orłowie jest Domek Żeromskiego), w Kwidzynie, na Półwyspie Helskim, w Waplewie w Dworku Sierakowskich, gdy był zaangażowany w sprawy plebiscytu. „Wiatr od morza" to 18 opowiadań, dotyczących różnych miejsc i czasów Pomorza, historie, które przybliżają czytelnikom dzieje pomorskie i morskie. Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przygotowano kolejne wydanie „Wiatru od morza". Jest to edycja wyjątkowa, bibliofilska, a ze względu na prace malarskie – w dużym formacie, do nabycia od 14 października podczas wernisażu. Następnie będzie można ją zakupić w Muzeum Narodowym i w miastach, do których zawita wystawa podczas podróży po naszym województwie.

 

Stulecie odzyskania niepodległości

Powstałe obrazy będą ilustrować specjalne wydanie książki, nieprzypadkowo wybranej do tego projektu. Żeromski napisał „Wiatr od morza" pod wpływem zachwytu polskim wybrzeżem, jego krajobrazem i historią w czasie swojej działalności plebiscytowej na Powiślu w 1920 roku. To nawiązanie do obchodzonego na Pomorzu jubileuszu Niepodległości.

 

Doświadczenie i młodość

Do projektu, nad którym patronat honorowy objął marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, zaproszono 20 pomorskich artystów – zarówno uznanych twórców, jak i młodych artystów dopiero rozpoczynających swoją malarską karierę. Są to: Janusz Akermann, Kiejstut Bereźnicki, Beata Ewa Białecka, Józef Czerniawski, Henryk Cześnik, Zbigniew Gorlak, Kazimierz Kalkowski, Jacek Kornacki, Marek Model, Anna Orbaczewska-Niedzielska, Anna Reinert-Faleńczyk, Joanna Rusinek, Ewa Skaper, Maciej Świeszewski, Andrzej Umiastowski, Mariusz Waras, Sławomir Witkowski, Krzysztof Wróblewski, Anna Wypych-Klimkowska, Marcin Zawicki.

Twórcom nie narzucano ani technik malarskich, ani rozwiązań formalnych. Każdy z nich stworzył więc kompozycję we własnym stylu, posługując się oryginalnym językiem kodów, symboli i znaczeń. Prace trwały 3 miesiące. Muzeum Narodowe w Gdańsku zakupiło prace i tak powstała pomorska kolekcja inspirowana „Wiatrem od morza". Wystawa będzie prezentowana w Gdańsku od 14 października do 11 listopada 2018 r., czyli do dnia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednakże to nie koniec prezentacji – część prac znajdzie miejsce w stałej galerii malarstwa, a inne będą wędrować po naszym regionie, będzie je można zobaczyć m.in. w Bytowie, Malborku, Waplewie, Słupsku, Sztumie i Wejherowie.

 

 

 

Wiatr od morza. W sto lat później

 • wernisaż – 14 października 2018 r., niedziela, godz. 12.00
 • wystawa czynna czynna od 15 października do 11 listopada 2018 r.
 • Muzeum Narodowe w Gdańsku, Oddział Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów)
 • ul. Cystersów 18
 • Gdańsk
 • godziny otwarcia w sezonie zimowym od 1 października do 30 kwietnia
       pon. – nieczynne
       wt.–niedz. w godz. 9.00–16.00
 • bilety:
     piątek – dzień bezpłatny
     normalny – 5 zł
     ulgowy – 2,50 zł
     dzieci i młodzież 7–26 lat – 1 zł
     rodzinny – 10 zł

 

 

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości