Aktualności

„Szanowni Państwo i Miasto”, czyli gra miejska w Gdyni

$image_alt
Gdyńscy seniorzy, czyli autorzy scenariusza do gry; Fot. mat. prasowe

Gdyńskie Muzeum Emigracji zaprasza młodzież, rodziców z dziećmi, dziadków z wnukami bądź całe grupy znajomych w sobotę, 18 lipca 2015 r. na Plac Kaszubski w Gdyni. Tego dnia miasto stanie się planszą do gry terenowej „Szanowni Państwo i Miasto", na której zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.

Są książki oparte na prawdziwych wydarzeniach, są filmy oparte na faktach a czy można stworzyć grę na podstawie ludzkich historii? Muzeum Emigracji pokazuje, że odkrywanie Gdyni poprzez wspomnienia mieszkańców może być świetnym pomysłem na weekendową, rodzinną zabawę. Można nie tylko odkryć nieznaną historię miasta, ale i poznając koleje losy bohaterów gry, przyjrzeć się historii własnej rodziny.

Połączymy dobrą zabawę z podrożą do czasów powstania Gdyni i budowania jej przez ludzi, którzy napłynęli tu ze wszystkich stron Polski – mówi Agata Zielińska, koordynatorka przedsięwzięcia. Gra jest finałem trwającego od listopada 2014 roku projektu „Szanowni Państwo i Miasto", w ramach którego Muzeum zaprosiło gdynianki i gdynian po 55. roku życia do przywołania rodzinnych historii, które doprowadziły do osiedlenia się w Gdyni.

Kilkumiesięczny projekt, na który składały się kreatywne warsztaty, zajęcia i spacery doprowadził do stworzenia wyjątkowych rodzinnych map wspomnień. Mapy oraz ich twórców będzie można poznać 18 lipca w siedzibie placówki, Dworcu Morskim w Gdyni. Poprzez tę międzypokoleniową zabawę Muzeum zachęca do wspólnego odkrywania przeszłości miasta, ale i przyjrzenia się tej własnej i rodzinnej.

Scenariusz „Szanowni Państwo i Miasto" stworzyli sami seniorzy w oparciu o osobiste wspomnienia związane z ich życiem w Gdyni. Tu ludzkie historie naturalnie przeplatają się z dziejami budującego się miasta. Gdzie wakacje spędzał Stefan Żeromski? Kto zbudował w Gdyni pierwszy stadion piłkarski? Wreszcie jakie drogi przywiodły do Gdyni jej obecnych mieszkańców? Odpowiedzi na te i inne  pytania czekają na trasie gry biegnącej od Śródmieścia do Dworca Morskiego.  

„Szanowni Państwo i Miasto" to część programu [U]czynni Kulturalnie – międzypokoleniowego projektu wolontariatu w Muzeum Emigracji w Gdyni. Więcej o projekcie przeczytać można na stronie Muzeum Emigracji w Gdyni. Projekt został dofinansowany ze środków programu „Seniorzy w akcji" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę".

Gra miejska „Szanowni Państwo i Miasto"

  • Miejsce: Plac Kaszubski w Gdyni
  • Czas: sobota, 18 lipca, godz. 11.00

 

Oprac. BK

 

 

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości