Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/3f79c5a0-f8fd-44f3-a620-c09053eca172.jpg „Święto Winkelrida. Rewia Narodowa”. Polityczna satyra na deskach Teatru Wybrzeże [PREMIERA]

„Święto Winkelrida. Rewia Narodowa”. Polityczna satyra na deskach Teatru Wybrzeże [PREMIERA]

Próba czytana spektaklu „Święto Winkelrida. Rewia Narodowa"

Premiera spektaklu w adaptacji Marcina Cecko i reżyserii Marcina Libera odbędzie się w piątek, 8 czerwca 2018 r. na Dużej Scenie w Gdańsku. Jak zapowiadają jego twórcy: – Zrobimy wszystko, by dostarczyć widzom sporą porcję rozrywki.

 

Mija właśnie dwadzieścia lat, odkąd Arnold Winkelrid, wbijając we własną pierś ostrza włóczni nieprzyjacielskich, uratował wolność swojej ojczyzny. Burmistrz niewielkiego górskiego miasta chce tę rocznicę uświetnić widowiskiem będącym odtworzeniem historycznych wypadków, napisanym specjalnie na tę okazję przez dworskiego poetę. Do udziału w widowisku zostaje zaproszony syn słynnego bohatera. Jednak nieświadom politycznej intrygi młody Winkelrid przybywa tu z zamiarem odzyskania odebranej przez władze ojcowizny. Zamiast ją otrzymać, zostaje wciągnięty w odgrywanie ojca w rekonstrukcji bitwy, a na dodatek dowiaduje się, że batalia, w której poświęcił życie jego ojciec i tak była wygrana, więc ofiara Winkelrida poszła na marne. Tymczasem w miasteczku narastają nastroje rewolucyjne, mieszkańcy mają dosyć polityki swoich władz…

Polityczna satyra Jerzego Andrzejewskiego i Jerzego Zagórskiego, napisana w 1944 r. to kolejna ekshumacja romantycznych okrzyków i uniesień, a zarazem polemika z tzw. polityką historyczną. Bohaterstwo masy, ofiarne gesty, kordianowskie okrzyki… Zaraz po wojnie i upadku Powstania Warszawskiego sztuka nie trafiła na scenę, ale w 1956 r. w inscenizacji Kazimierza Dejmka stała się sztandarowym dziełem polskiego odwilżowego października.

– Dziś nie widać na horyzoncie żadnych niepokojących zdarzeń, które mogłyby wstrząsnąć naszym światem. Kraj rośnie w siłę i zyskuje na powadze. Młodzież interesuje się historią i odkrywa jej zapomniane karty. Nie ma powodów razić się włócznią w pierś niczym Arnold Winkelrid. Chcielibyśmy spróbować spełnić marzenie wielu obywateli i ze sztuki aluzyjnej uczynić pogodną komedię z historią o sympatycznym bohaterze w tle. Z teatrem nigdy nie wiadomo, bo to żywe miejsce, a ludzie są zmienni, ale zrobimy wszystko, by dostarczyć widzom i sobie sporą porcję rozrywki – zapowiada dramaturg Marcin Cecko.

„Święto Winkelrida. Rewia narodowa”

  • premiera: 8 czerwca 2018 r., piątek, godz. 19.00
  • pokaz przedpremierowy: 7 czerwca 2018 r., czwartek, godz. 19.00
  • kolejne spektakle:
    9 czerwca 2018 r., sobota, godz. 19.00
    10 czerwca 2018 r., niedziela, godz. 19.00
  • Teatr Wybrzeże
  • Duża Scena
  • ul. Świętego Ducha 2
  • Gdańsk

Autorzy sztuki: Jerzy Andrzejewski i Jerzy Zagórski
Reżyseria: Marcin Liber
Dramaturg: Marcin Cecko
Scenografia: Mirek Kaczmarek
Kostiumy: Grupa Mixer
Muzyka: Filip Kaniecki
Asystent reżysera: Dorota Androsz
Inspicjent: Jerzy Kosiła

Plakat spektaklu Święto Winkelrida. Rewia Narodowa

W spektaklu występują: Dorota Androsz, Małgorzata Brajner, Magdalena Gorzelańczyk, Agata Woźnicka, Piotr Biedroń, Piotr Chys, Grzegorz Gzyl, Maciej Konopiński, Michał Kowalski, Jacek Labijak, Grzegorz Otrębski, Cezary Rybiński, Marek Tynda, Jarosław Tyrański, Piotr Witkowski.

*  *  *

Marcin Liber (ur. 1970) – jeden w najważniejszych reżyserów teatralnych średniego pokolenia. Zaczynał jako aktor związany z poznańskim Teatrem Biuro Podróży. Jeden z założycieli Teatru Usta Usta, debiutował jako reżyser w 2000 r. Od tego czasu wyreżyserował ponad 20 spektakli, m.in. „Śmierć człowieka-wiewiórki” (Teatr Usta Usta), „ID”, „Makbet”, „Utwór o matce i ojczyźnie” (Teatr Współczesny w Szczecinie), „Wesele” (Teatr Polski w Bydgoszczy), „III furie” (Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy), „Trash story” (Lubuski Teatr im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze), „Na Boga!” (Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu) czy „Być jak Steve Jobs” (Narodowy Stary Teatr w Krakowie). W Teatrze Wybrzeże zrealizował spektakl „Fahrenheit 451″. Jest laureatem wielu nagród, m.in. Lauru Konrada na Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje w Katowicach.

Marcin Cecko (ur. 1981) – poeta, dramatopisarz, fotograf, performer. Opublikował trzy tomiki wierszy: „Rozbiorek” (2000), „Pląsy” (2003) oraz „Mów” (2006). Tworzył na eksperymentalnej scenie muzycznej z performatywno-muzycznymi formacjami: Melancholia, Akryl Trio, 3 Boys Move. Był jednym z twórców poetyckiej grupy zwanej neolingwistami i współautorem ich wspólnego manifestu z 2002 r. Cecko często działa na skrzyżowaniu różnych form twórczości, hołduje idei interdyscyplinarności w sztuce. Stworzył artystyczny tandem z reżyserem Krzysztofem Garbaczewskim, będąc dramaturgiem i scenarzystą licznych realizacji m.in. „Odysei”, „Gwiazdy śmierci”, „Życia seksualnego dzikich”, „Balladyny” oraz „ Kamiennego nieba zamiast gwiazd”. Obecnie współpracuje z wieloma reżyserami młodego i średniego pokolenia. Z Marcinem Liberem współpracował przy „Antygonie” w Teatrze Nowym w Łodzi oraz „Fahrenheicie 451″w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.

Mirek Kaczmarek (ur. 1970) – scenograf, absolwent Wydziału Komunikacji Wizualnej poznańskiej ASP. Od debiutu w 2001 r. stworzył scenografie, kostiumy i oprawę multimedialną do ponad 100 przedstawień. Jest stałym współpracownikiem reżyserów: Piotra Kruszczyńskiego (m.in. „Odejście głodomora” Tadeusza Różewicza, „Nie/Boska komedia. Rzecz o krzyżu” Zygmunta Krasińskiego), Jarosława Tumidajskiego (m.in. „Kreacja” Ireneusza Iredyńskiego, „G®upa Laokoona” Tadeusza Różewicza, „Pan Tadeusz” według Adama Mickiewicza, „Solaris” według Stanisława Lema), Wiktora Rubina (m.in. „Orgia” Passoliniego oraz „Tak powiedział Michael” J. Jolanty Janiczak), Jana Klaty (m.in. „Sprawa Dantona” Stanisławy Przybyszewskiej i „Do Damaszku” Strindberga) oraz Marcina Libera (m.in. „Fahrenheit 451″ Raya Bradbury’ego, „Być jak Steve Jobs” Michała Kmiecika oraz „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego). W 2012 r. był nominowany do Paszportów Polityki. Laureat wielu nagród artystycznych m.in. nagrody za scenografię do „Sprawy Dantona” na 33. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych Klasyka Polska, na I Międzynarodowym Festiwalu Teatrów „Boska Komedia” oraz na Festiwalu Kontakt.

Grupa Mixer, czyli Dorota Gaj-Woźniak, Monika Ulańska i Robert Woźniak – absolwenci wydziału malarstwa, projektowania ubioru oraz scenografii w Wyższej Szkole Sztuki Stosowanej w Poznaniu. Od 2002 r. projektują kostiumy teatralne oraz scenografię. Współpracują głównie z Marcinem Liberem i Piotrem Ratajczakiem. Prowadzą również warsztaty twórcze dla dzieci i dorosłych z zakresu projektowania ubioru, tworzenia kostiumów i scenografii.

Filip Kaniecki (ur. 1983) – producent, perkusista i okazjonalnie DJ wcześniej znany jako Monosylabikk, absolwent londyńskiej edycji Red Bull Music Academy. Na swoim koncie posiada utwory wydawane m.in. w Berlinie, Los Angeles i Warszawie. Grał na scenach muzycznych festiwali we Francji, Estonii, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Autor muzyki do spektakli Marcina Libera (m.in. „Dyskretny urok burżuazji”, „Być jak Steve Jobs”, „Wesele”, „Jak umierają słonie”, „Media Medea”, „Dr. Strangelove”, „Klątwy” oraz „Fahrenheit 451″). Ostatnio współpracuje również z Justyną Wasilewską w projekcie Icanswim wyprodukowanym przez TR Warszawa. W jego produkcjach klubowe struktury wypełnione są różnorodnymi samplami, a jego sety charakteryzuje stylistyczny eklektyzm.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.