Aktualności

„Wzajemna solidarność i dobra samoorganizacja mieszkańców”. Specjalna rezolucja radnych województwa

Minutą ciszy radni uczcili pamięć ofiar nawałnicy
Minutą ciszy radni uczcili pamięć ofiar nawałnicy. Fot. Sławomir Lewandowski

Radni Województwa Pomorskiego na nadzwyczajnej XXXVIII sesji sejmiku, we wtorek, 22 sierpnia 2017 r., jednogłośnie przyjęli rezolucję w związku z sytuacją po nawałnicy, która ostatnio nawiedziła Pomorze.

 

Na początku obrad minutą ciszy radni uczcili pamięć ofiar nawałnicy, która przeszła nad województwem pomorskim w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r.

W głosowaniu nad rezolucją uczestniczyło 21 radnych. Została ona przyjęta jednogłośnie.

 

REZOLUCJA
Sejmiku Województwa Pomorskiego
w związku z sytuacją po nawałnicy, która nawiedziła obszary województwa pomorskiego
w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r.

 

W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. przez województwo pomorskie, a zwłaszcza miejscowości powiatów bytowskiego, chojnickiego, kartuskiego i kościerskiego przeszła tragiczna w skutkach nawałnica. Z bólem przyjęliśmy wiadomość o ofiarach śmiertelnych i czcimy pamięć tych, którzy w wyniku tej katastrofy stracili życie. Mamy nadzieję, że ranni szybko powrócą do pełni sił i zdrowia. Pamięć o tej niszczycielskiej sile żywiołu długo pozostanie wśród mieszkańców Borów Tucholskich, Kaszub i Kociewia. Nawałnica wyrządziła olbrzymie szkody i przyniosła wielkie straty materialne w wielu gminach. Usuwanie skutków wichury wymaga długotrwałej szczególnej mobilizacji ze strony władz samorządowych i państwowych.

Wyrażamy wdzięczność wszystkim służbom ratowniczym i zaangażowanym ludziom, którzy od pierwszych chwil po nawałnicy nieśli pomoc poszkodowanym. W tych najbardziej dramatycznych momentach szczególnie ważne okazało się wzajemne wsparcie i niezawodne działania pomorskich strażaków. Po raz kolejny wiele naszych wspólnot lokalnych przekonało się, jak wielką wagę ma wzajemna solidarność i dobra samoorganizacja mieszkańców. Dziękujemy wszystkim za to wielkie poświęcenie i szeroki społeczny odzew. Te trudne doświadczenia związane ze skutkami nawałnicy jeszcze bardziej wzmocniły więzi łączące mieszkańców pomorskich miejscowości, gmin, powiatów i całego regionu. Dziękujemy za wielowymiarowe wsparcie, w tym dary rzeczowe i pomoc finansową, jakie napływają do potrzebujących od osób prywatnych, przedsiębiorców oraz instytucji samorządowych i państwowych z całego kraju. Dziękujemy za wyrazy współczucia i słowa otuchy kierowane do mieszkańców dotkniętych kataklizmem. Wiele gmin naszego województwa dotkniętych klęską żywiołową spotkało się z budującą reakcją serca wielu Polaków, za którą szło natychmiast życzliwe i konkretne wsparcie dla poszkodowanych.

Straty materialne wywołane kataklizmem są olbrzymie, a w zakresie gospodarki leśnej nieporównywalne z żadnym z wcześniejszych zdarzeń w historii Pomorza. Zdajemy sobie sprawę, że przed nami wspólne zadanie odbudowy infrastruktury prywatnej i publicznej na zniszczonych terenach. Rozpoczęła się ona właściwie wkrótce po przejściu kataklizmu, ale wiele działań wymaga dobrej koordynacji i współdziałania wielu służb i instytucji. Liczymy na solidarną kooperację na tym polu wszystkich samorządów terytorialnych, administracji rządowej i strategicznych przedsiębiorstw państwowych oraz partnerów społecznych. Wierzymy, że z tym wyzwaniem wszyscy sobie poradzimy w duchu współpracy ponad podziałami politycznymi.

Pragniemy zwrócić uwagę na specyfikę własnościową lasów położonych na południowych Kaszubach – wiele z nich od pokoleń należy do rolników indywidualnych, będąc źródłem utrzymania ich rodzin. Znając sytuację na rynku drewna w Polsce, zwracamy się z wnioskiem do Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych o przygotowanie dla rolników będących właścicielami lasów, którzy w zaistniałej sytuacji nie będą w stanie zagospodarować i sprzedać swojego drewna, mechanizmów umożliwiających pozyskanie i zbycie drewna za pośrednictwem narzędzi dostępnych Lasom Państwowym. Ważne, aby Lasy Państwowe udzieliły też pomocy merytorycznej właścicielom lasów prywatnych w zakresie planowania odnowień i zapewniły materiał sadzeniowy dla rolników, których gospodarstwa zniszczyła nawałnica. W życiu naszego regionu lasy pełniły ważną rolę nie tylko gospodarczą. Stanowią one o walorach krajobrazowych i atrakcyjności turystycznej województwa pomorskiego. Ze smutkiem konstatujemy, że pomimo wielkiej pracy, jaka z pewnością zostanie włożona w odnowienie lasów, wrócą one do swojej kondycji sprzed sierpniowej klęski żywiołowej już nie za naszego pokolenia.

view szablon artykułu