Aktualności

„Rzeczpospolita” o inwestycjach kolejowych samorządów: „Największe są na Pomorzu”

Widok na tory z wnętrza pociągu
Fot. Sławomir Lewandowski

Kolej chce przyspieszyć realizację inwestycji finansowanych w ramach regionalnych programów operacyjnych (RPO). Ma być realizowanych łącznie 51 projektów za ponad 4,6 mld zł.

 

To przeszło dwa razy więcej przedsięwzięć niż w poprzedniej perspektywie 2007-2013, gdy w ramach RPO finansowano 22 inwestycje za 1,6 mld zł. – Realizacja projektów z regionalnych programów operacyjnych uzupełnia komunikację w województwach – powiedział „Rzeczpospolitej" prezes Polskich Linii Kolejowych Ireneusz Merchel.

 

Szybciej i wygodniej

Efektem tych inwestycji ma być skrócenie czasu podróży na liniach regionalnych i w aglomeracjach oraz zwiększenie liczby pociągów – czytamy w „Rzeczpospolitej". – Do tego dojdzie podniesienie standardu obsługi pasażerów poprzez modernizację stacji i przystanków. Według PLK, poprawi się także transport towarowy, co powinno zwiększyć atrakcyjność kolei wobec przewozów drogowych. Największe nakłady zaplanowano na Pomorzu, gdzie za 605 mln zł zostanie odnowionych ponad 100 km linii kolejowych.

– Podpisanie umowy na linię 405 już we wtorek, 28 lutego 2017 r. w Słupsku – przypomniał na Facebooku marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

 

Cały artykuł „Rzeczpospolitej" można przeczytać tutaj.

 

view szablon artykułu