Aktualności

„Nie jest kolorowo”… Już jest!

Uczestnicy akcji Nie jest Kolorowo wraz z dziećmi z polskiej szkoły na Litwie
Uczestnicy akcji Nie jest Kolorowo wraz z dziećmi z polskiej szkoły na Litwie.
Fot. Stowarzyszenie Traugutt.org

Druga edycja akcji zbierania przyborów szkolnych dla polskich dzieci na Litwie, organizowanej przez Stowarzyszenie Traugutt.org pod nazwą „Nie jest kolorowo" odbyła się w województwie pomorskim latem 2016 r. Na apel odpowiedziało blisko 70 edukacyjnych ośrodków w całym województwie. W maju tego roku przybory szkolne były zbierane przez uczniów i nauczycieli w pomorskich szkołach i przedszkolach, przekazując pomoc materialną inicjatywę wsparły także firmy, osoby prywatne oraz Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Długofalowym rezultatem akcji ma być intensyfikacja kontaktów między placówkami w Polsce i na Litwie oraz przybliżenie problematyki Polaków mieszkających na Kresach uczniom pomorskich szkół.

Po owocnej zbiórce, w której udało się zebrać ponad 3 tony przyborów szkolnych, zostały one przewiezione do Pruszcza Gdańskiego. Wśród materiałów znalazły się m.in. akcesoria biurowe i piśmiennicze, zeszyty, bloki rysunkowe, teczki, farby, kredki, piórniki, tornistry, kolorowanki, gry planszowe, puzzle oraz klocki lego. W lipcu wolontariusze Stowarzyszenia Traugutt.org sortowali i pakowali zebrane dary do specjalnie przygotowanych kartonów.

Tuż przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, w dniach 23-26 sierpnia 2016 roku, odbył się wyjazd wolontariuszy ze Stowarzyszenia Traugutt.org na Litwę do Rejonu Wileńskiego, gdzie osobiście spotkali się z dyrektorami i pracownikami 53 placówek przedszkolnych i szkolnych, w których dzieci uczą się w języku polskim. Przybory szkolne zostały dostarczone do każdej szkoły i przedszkola z językiem polskim w Rejonie Wileńskim, a także do jedynej polskiej placówki w Rejonie Szyrwinckim. Rozmowy z nauczycielami polskich szkół przybliżyły problemy społeczności najmłodszych rodaków na Wileńszczyźnie. Dzięki bezpośredniemu kontaktowi członkowie stowarzyszenia mogli lepiej poznać specyfikę każdej z placówek, osobiście zobaczyć w jakich warunkach rozpoczną pracę i naukę w nowym roku szkolnym oraz szczegółowo wypytać o dotychczasową współpracę z polskimi szkołami, a także o możliwość rozwoju akcji o organizację kolejnych wspólnych inicjatyw.

W przypadku akcji „Nie jest kolorowo" nie tylko pomoc materialna jest ważna – zebrane przybory z pewnością pomogą młodym, najbardziej potrzebującym rodakom na Litwie i odciążą budżety domowe ich rodziców. Równie ważnym celem akcji jest ułatwienie nawiązania bezpośredniej współpracy pomiędzy placówkami z Pomorza i Wileńszczyzny. Jako organizacja, której działalność ma na celu między innymi pomoc Polakom na Wschodzie oraz popularyzację wiedzy na temat naszych rodaków na Kresach, Stowarzyszenie Traugutt.org postanowiło przejść do realizacji kolejnego etapu akcji „Nie jest kolorowo".

Dzięki wsparciu finansowemu z Senatu Rzeczpospolitej oraz Stowarzyszeniu Odra Niemen w październiku tego roku zorganizowany zostanie wyjazd dla 15 pomorskich nauczycieli do Niemenczyna w rejonie Wileńskim. Dzięki kilkudniowej wizycie na Litwie zaproszeni goście będą mogli bezpośrednio zapoznać się z adresatami zbiórki, poznać realia polskiego szkolnictwa zagranicą, zdobyć wiedzę na temat działalności polskich organizacji na Wileńszczyźnie, a także zobaczyć wybrane placówki oraz nawiązać nowe znajomości. Rozwój projektu może zaowocować kolejnymi pomysłami, takimi jak wymiana młodzieży, partycypacja we wspólnych akcjach - generalnie pogłębi kontakty pomiędzy Pomorzem a Wileńszczyzną.

Szczegółowe informacje na temat akcji „Nie jest kolorowo" na stronie projektu. 

Stowarzyszenie Traugutt.org jest organizacją z siedzibą w Pruszczu Gdańskim. Prowadzi działalność edukacyjną, charytatywną i kulturalną, krzewi wartości patriotyczne oraz upowszechnia wiedzę historyczną. Pomaga Polakom mieszkającym za wschodnią granicą. Stowarzyszenie zajmuje się też koordynacją i wspieraniem przedsięwzięć kresowych skierowanych zarówno do dzieci, młodzieży, jak i do osób starszych.
 

view szablon artykułu