Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/090980a3-6c99-4a12-93c1-e1ab4d01dc74.jpg „Na niezwykłej ziemi słupskiej”. XV Pomorski Zlot Przewodników [RELACJA]

„Na niezwykłej ziemi słupskiej”. XV Pomorski Zlot Przewodników [RELACJA]

Uczestnicy zlotu na spotkaniu z prezydentem Robertem Biedroniem

Pomorskie zloty przewodników już od 15 lat organizowane są z okazji Światowego Dnia Turystyki. W tym roku gospodarzami tej imprezy byli przewodnicy ze Słupska. Honorowy patronat nad zlotem objął m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

 

Jubileuszowy XV Pomorski Zlot Przewodników odbył się 23-24 września 2017 r. Uczestniczyli w nim nie tylko przewodnicy i sympatycy turystyki z naszego województwa, ale także goście z Polski. Łącznie prawie 100 osób. W programie znalazły się spotkania z samorządowcami, wykłady naukowe, spacer po Słupsku, zwiedzanie skansenu w Klukach oraz wycieczka po Słowińskim Parku Narodowym.

– Naszym założeniem było pokazanie koleżankom i kolegom przewodnikom niezwykłej ziemi słupskiej, jej złożonej historii i kultury – zaznacza Joanna Orłowska, prezes Koła Przewodników Terenowych przy Regionalnym Oddziale Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Słupsku.

 

Cudze chwalicie – ziemię słupską poznajcie

Zlot rozpoczął się uroczystą sesją w starostwie powiatowym w Słupsku, w której uczestniczyli senator Kazimierz Kleina, wicestarosta słupski Rafał Konon oraz zastępca prezydenta Słupska Marek Biernacki.

Po części oficjalnej odbyły się wystąpienia pracowników naukowych Akademii Pomorskiej. Architekturę secesyjną Słupska zaprezentowała prof. Elżbieta Kal, natomiast dr Bronisław Nowak opowiedział o dziejach księstwa Gryfitów.

 

Uroczysta sesja w starostwie powiatowym w Słupsku

Uroczysta sesja w starostwie powiatowym w Słupsku. Fot. Tadeusz Krawczyk

 

Z przeszłością Słupska, zbiorami sztuki dawnej, skarbami książąt pomorskich oraz największą w Polsce kolekcją dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza – Witkacego uczestnicy zlotu zapoznali się w Muzeum Pomorza Środkowego.

Oprócz Zamku Książąt Pomorskich, trasa zwiedzania obejmowała także kościół św. Jacka oraz park im. Jerzego Waldorffa. Znajduje się tam pomnik Klawiatura Gwiazd, który upamiętnia wybitnych polskich muzyków uczestniczących w kolejnych Festiwalach Pianistyki Polskiej w Słupsku.

Program zlotu przewidywał też wizytę w słupskim ratuszu. Niespodzianką było spotkanie z prezydentem Robertem Biedroniem, który podczas rozmowy przypomniał, że posiada uprawnienia przewodnika górskiego po Bieszczadach.

W dalszej wędrówce po mieście szczególną uwagę gości zwróciły murale przedstawiające wydarzenia z historii miasta.

 

Mural przy ul. Starzyńskiego w Słupsku

Mural przy ul. Starzyńskiego w Słupsku. Fot. Elżbieta Żukowska

 

Następnym punktem zlotu było Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, które stanowi rekonstrukcję układu przestrzennego dawnej rybacki wsi położonej nad jeziorem Łebsko.

Pierwszy dzień zakończył się wspólną biesiadą w Smołdzińskim Lesie. Wieczorną zabawę zapewnili muzycy z kaszubskiej kapeli Zgoda oraz chóru z Wrześcia. Tradycyjnie o północy przekazano insygnia zlotowe, w tym proporczyk Pomorskiej Federacji Przewodnickiej. Przygotowany on został przez słupskich przewodników dla koleżanek i kolegów z Wejherowa, którzy będą organizatorami imprezy w 2018 r.

 

Przekazanie insygniów zlotowych

Przekazanie insygniów zlotowych. Fot. Joanna Orłowska

Drugiego dnia Andrzej Demczak, zastępca dyrektora Słowińskiego Parku Narodowego, zabrał uczestników na wędrówkę po jednym z najcenniejszych obszarów przyrodniczych w kraju. Była ku temu szczególna okazja, ponieważ w tym roku Słowiński Park Narodowy obchodzi 50-lecia utworzenia. Spacer wśród piasków ruchomych wydm i nadmorskich borów sosnowych pozostawił niezapomniane wrażenia.

 

Wycieczka do Słowińskiego Parku Narodowego

Wycieczka do Słowińskiego Parku Narodowego. Fot. Ireneusz Krawiec

 

Organizatorzy zakończyli zlot przesłaniem: „Kiedy zwiedzanie zakończycie, to najpiękniejsze wspomnienia będą jak do domu wrócicie”.

 

XV Pomorski Zlot Przewodników honorowym patronatem objęli: marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, starosty słupski Zdzisław Kołodziejski oraz prezydent Słupska Robert Biedroń.

Organizatorami zlotu byli Koło Przewodników Terenowych przy Regionalnym Oddziale PTTK w Słupsku oraz Pomorska Federacja Przewodnicka PTTK, natomiast jego współorganizatorami – Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, Słowiński Park Narodowy, gmina Smołdzino oraz Ośrodek Wypoczynkowy Fiord w Smołdzińskim Lesie.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.