Aktualności

Mundus Cantat zabrzmi w Sopocie

$image_alt
Fot. mat. ogranizatora

Festiwal „Mundus Cantat" to nie tylko setki uczestników z całego świata, kilometrowa parada chórów trasą słynnego Monciaka oraz dziesiątki wydarzeń festiwalowych w Trójmieście i zaprzyjaźnionych festiwalowi miastach, ale również warsztaty mistrzowskie dla studentów Akademii Muzycznej, panele dyskusyjne oraz happeningi. 11. edycja wydarzenia potrwa od 20 do 25 maja 2015 r.

W dniach 20-23 maja odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Chóralny, a do Trójmiasta przyjadą chóry z Filipin, Chin, Szwecji, Danii, Norwegii, Słowacji, Litwy, Łotwy oraz Polski. Chóry zmierzą się w kategoriach: muzyka świecka, muzyka sakralna oraz spirituals, gospel i jazz. Najlepszych z najlepszych oraz zwycięzców nagrody Grand Prix i Statuetki Sopockiej Mewy wybierze profesjonale jury złożone z największych sław światowej chóralistyki – Jennifer Tham (Singapur), Hee Churl Kim (Korea),  Jae-Joon Lee (Korea), Brady R. Allred (USA), Rolandas Daugela (Litwa) oraz przewodniczący jury, prof. Marcin Tomczak (Akademia Muzyczna w Gdańsku).

Coś dla przypadkowego i nieprzypadkowego słuchacza…

Organizatorzy Mundus Cantat starają się dotrzeć do przypadkowego słuchacza i pokazać mu, że śpiewanie w chórze może być pasjonujące i nie ma nic wspólnego z nudą. Już 21 maja, w czwartek o godz. 16.30 ulicą Bohaterów Monte Cassino przejdzie rozśpiewana Parada Chórów, która zakończy się ceremonią otwarcia w sopockiej muszli koncertowej – tu usłyszmy wszystkich uczestników tegorocznego festiwalu i będziemy mogli wybrać swoich faworytów. Natomiast 22 maja, w piątek o godz.21.15 w romantycznej scenerii fontanny przy sopockim molo, połączone chóry wykonają „Hallelujah" Leonarda Cohena. Już następnego dnia, w sobotę, 23 maja na ostrodze bocznej molo odbędzie się performance Oddychanie na Śniadanie – Śpiewający Streching, który poprowadzi Jennifer Tham, światowej sławy dyrygentka z Singapuru. Sprawdź, jak wygląda rozśpiewanie i ćwiczenia oddechowe na próbie chóru i przyłącz się do Śpiewającego Strechingu!

Oprócz tych wydarzeń, odbędzie się również wiele koncertów chórów uczestniczących  w całym regionie, na które wstęp jest wolny. Program koncertów dostępny jest na stronie internetowej festiwalu.

Mundus Cantat stawia na młodych

W tym roku organizatorzy promują młodych muzyków z Wybrzeża. Dlatego w piątek, 22 maja o godz. 19.30 w Kościele Chrystusowym odbędzie się koncert Muzyka Renesansu i Wczesnego Baroku, w którym wystąpi młody Zespół Simultaneo pod batutą Karola Kiśla wraz z solistami.

Festiwal Mundus Cantat doczekał się również swojego własnego hymnu. Cantemus nostrum Canticum" kompozycji ad. dr hab. Beaty Wróblewskiej zabrzmi kilkakrotnie w trakcie wydarzeń festiwalowych.

W trakcie koncertu finałowego również usłyszymy silną reprezentację młodych muzyków – Joannę Knitter wraz z zespołem, laureatkę Mundus Cantat 2012 w kategorii spirituals, gospel i jazz.

Aby podnieść kompetencje młodych muzyków, odbędzie się wiele warsztatów z jurorami Mundus Cantat – Maestro Jae Joon Lee, dr  Brady Allred, dr Brady Allred, Jennifer Tham, które odbędą się m.in. w Akademii Muzycznej w Gdańsku.

And the Grand Prix goes to…

Już 23 maja, w sobotę o godz. 17 w Tarasach Pick&Roll Club dowiemy się, kto został laureatem Grand Prix Mundus Cantat 2015 oraz zdobywcą statuetki Sopockiej Mewy.  Tego dnia usłyszymy najlepsze chóry 11. edycji Mundus Cantat oraz gościa specjalnego, wcześniej już wspomnianą Joannę Knitter z zespołem.

►Zobacz film promocyjny

 

 

 

Oprac. BK

 

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości