Aktualności

Młode Talenty w Operze Leśnej

$image_alt
Fot. ©Depositphotos Sebastian Duda.jpg

Polska Filharmonia Kameralna Sopot oraz Instytut Muzyki i Tańca zapraszają na koncert trójmiejskich artystów „Młode Talenty". W sobotę, 16 maja 2015 r., młodzi soliści wykonają utwory takich kompozytorów jak Mozart, Haydn i Lipiński.

Wydarzenie organizowane przez PFK Sopot i działający w Warszawie Instytut Muzyki i Tańca, uświetnione zostanie przez młodych pomorskich artystów. Do współpracy zaproszeni zostali: skrzypaczka Paula Preuss oraz waltornista Michał Szczerba – muzycy, którzy mimo dopiero niedawno rozpoczętych karier, na swoim koncie mają już liczne nagrody i wyróżnienia.

Oprócz solistów niewątpliwą ciekawostką dla melomanów będzie wykonanie utworu kompozytora – studenta Akademii Muzycznej w Gdańsku – Kamila Cieślika. Jego kompozycja „Muzyka na smyczki" została nagrodzona podczas I edycji Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Pendereckiego, który odbywa się w cyklu dwuletnim i towarzyszy Festiwalowi Sopot Classic.

Obok „Muzyki na smyczki", sopoccy kameraliści wykonają „Uwerturę D-dur", napisaną przez polskiego kompozytora Karola Lipińskiego w 1814 roku – autor miał wówczas 24 lata. To ciekawe zestawienie utworów pozwoli posłuchać, jak brzmi muzyka twórców, którzy komponowali na tym samym etapie życia – dziś oraz 200 lat temu.

Ponadto, w programie usłyszymy Koncert skrzypcowy nr 4 D-dur KV 218, napisany przez Wolfganga Amadeusza Mozarta w wieku 19 lat – czternaście lat po skomponowaniu swojego pierwszego dzieła: Menuet i Trio KV 1 . – Koncert Młode Talenty jest dla mnie tym bardziej wyjątkowy, gdyż stanowi finał programu „Dyrygent-rezydent", w którym biorę udział – mówi Ariel Ludwiczak, który poprowadzi orkiestrę podczas koncertu. 

Wystąpią:

 • Paula Preuss – skrzypce
 • Michał Szczerba  waltornia
 • Ariel Ludwiczak  dyrygent
 • Polska Filharmonia Kameralna Sopot

W programie wieczoru:

 • K. Cieślik – Muzyka na smyczki
 • K. Lipiński – Uwertura D-dur
 • W.A. Mozart – Koncert waltorniowy nr 2 Es-dur KV 417
 • W.A. Mozart – Koncert skrzypcowy nr 4 D-dur KV 218
 • J. Haydn – Symfonia nr 91 Es-dur Hob. I:91

Koncert będzie zwieńczeniem programu „Dyrygent-rezydent", realizowanego w Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot w sezonie artystycznym 2014/2015.

Zainicjowany przez Instytut Muzyki i Tańca program Dyrygent-rezydent" ma na celu prezentację i promocję młodych polskich dyrygentów oraz umożliwienie im debiutu i nabywania praktyki wykonawczej w kontakcie z zawodowym zespołem orkiestrowym.

Dyrygentem-rezydentem Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot w sezonie 2014/2015 jest Ariel Ludwiczak.

 

Koncert „Młode Talenty"

Miejsce: Sala koncertowa PFK Sopot, Opera Leśna, ul. Moniuszki 12
Czas: sobota, 16 maja 2015 r., godz. 18.00
Bilety w cenie 20 zł i 10 zł dostępne są:

 • w Informacji Turystycznej Sopot (plac Zdrojowy 2, kasa czynna codziennie w godzinach 10.00-18.00 – wjazd windą widokową na 2. piętro)
 • w systemie ekobilet
 • przed koncertem

Oprac. BK

 

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości