Aktualności

„Kaszëbë Team”: przez Węgry na Syberię

$image_alt
Fot. Sławomir Lewandowski

Marszałek Mieczysław Struk pożegnał czworo młodych ludzi – członków załogi „Kaszëbë Team 2013", którzy ruszyli na podbój Europy. Najpierw pojadą na Węgry, gdzie wystartują w rajdzie Jedwabnym Szlakiem „The Bamako Summer", a po zakończeniu rajdu udadzą się aż za Ural, śladami deportowanych na Syberię.

Ci śmiałkowie to: Ewa Popiel, Łukasz Kalociński, Grzegorz König oraz Piotr Bejrowski – pracownik Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich, a jednocześnie jeden z najlepszych piłkarzy w reprezentacji Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku. Przyświecają im trzy cele: promocja ukochanych Kaszub, przypomnienie losów kaszubskich zesłańców na Wschodzie i oczywiście zwycięstwo w rajdzie na Jedwabnym Szlaku.
  
21 sierpnia 2013 r. przed gmachem Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku uczestników wyprawy pożegnali marszałek województwa Mieczysław Struk, dziennikarze trójmiejskich i regionalnych mediów oraz przyjaciele i wielbiciele załogi. Towarzyszył im kaszubski diabeł, który jednak nie zamierza przeszkadzać w podróży, a ma być dobrym duchem kaszubskiego teamu.
 
– To bardzo budujące widzieć w tych młodych ludziach nie tylko chęć zrealizowania indywidualnych pasji i ambicji, ale przede wszystkim potrzebę uszanowania naszej historii – powiedział marszałek Struk. – Wyruszają nie tylko po to, by pokonywać rekordy, ale przede wszystkim by przywołać pamięć o ponad 15 tysiącach mieszkańców Pomorza, którzy w 1945 roku zostali deportowani na Wschód. Zaimponowała mi ta załoga!
 
Kaszëbë-Team pokona 12 granic i 15 tysięcy kilometrów starą skodą – autem wartym… 2 tys. zł.
 
– Jestesmy pewni, że nasz bolid nie zawiedzie – śmieje się Piotr Bejrowski. – Pierwszą częścią projektu jest start w rajdzie „The Bamako Summer", który rozpocznie się 22 sierpnia w miejscowości Nyíregyháza na wschodnich Węgrzech. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zakończy się 31 sierpnia w Taszkiencie, stolicy Uzbekistanu  Dalej pojedziemy już trasą zaplanowaną przez nas samych.  
 
Po opuszczeniu Jedwabnego Szlaku pomorscy podróżnicy przejadą przez Kirgistan i Kazachstan w kierunku Syberii. Spotkają się z polską społecznością w Czkałowie w Kazachstanie, a za Uralem i w innych miejscach na trasie poszukają śladów sowieckich deportacji z Pomorza. W 1945 roku zesłano na Wschód ponad 15 tys. zidentyfikowanych z imienia i nazwiska polskich mieszkańców przedwojennego województwa pomorskiego, w tym kilka tysięcy Kaszubów.
 
Do Europy wrócą przez Baszkirię i Tatarstan, gdzie zetkną się z licznymi narodami zamieszkującymi te republiki Federacji Rosyjskiej. Na zakończenie wyprawy członkowie „Kaszëbë Team" upamiętnią na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu polskich obywateli deportowanych i zamordowanych na Wschodzie.
 
Honorowy patronat nad wyprawą objął Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.
 
Więcej o wyprawie: www.facebook.com/KaszebeTeam
 


Ludmiła Jezierska

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka