Aktualności

„Gra Wojenna” w szlachetnej sprawie

$image_alt
Statyści na planie filmu „War Game". Fot. materiały prasowe

Niepewność, traumatyczne przeżycia, wewnętrzne rozterki, bolesne wspomnienia i tragiczny koniec – tak pokrótce można opisać scenariusz offowego filmu „War Game" („Gra Wojenna") w reżyserii Petera Stefaniaka, do którego zdjęcia kręcone były w czerwcu 2015 r. w Gdańsku. Realizację honorowym patronatem objął Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Zdjęcia do filmu, który porusza trudne, ale ważne dla każdego człowieka sprawy, odbyły się w dniach 2-4 czerwca 2015 r. Zarówno dla pierwszoplanowego aktora, jak i dla całej ekipy filmowej było to ogromne przeżycie. Każda z osób obecnych na planie poczuła to, co czują anonimowi bohaterowie.

Pomysł na film zrodził się w głowie 27-letniego Petera Stefaniaka. Reżyser od najmłodszych lat pasjonuje się militariami i opowiadaniami weteranów wojennych. Postanowił zrobić obraz, który uświadomi społeczeństwu, jak bardzo cierpią żołnierze po zakończeniu działań wojennych, gdyz jest to w naszym kraju temat pomijany.

Główny bohater ,,War Game'', Władysław Cooper, jest weteranem II wojny światowej. W Gdańsku zamieszkał w latach 30. XX w. Rok 1939 oznaczał dla niego walkę w obronie wartości, patriotyzmu i idei, które stanowiły dla niego fundament istnienia. Zakończenie wojny niestety nie przyniosło bohaterowi wyzwolenia. Samotność, wewnętrzne rozterki, dramatyczne wspomnienia i tragedia rodzinna doprowadziły Coopera na skraj życiowej przepaści.

Odtwórca głównej roli, Ryszard Ronczewski. Fot. materiały prasowe
Odtwórca głównej roli, Ryszard Ronczewski
Fot. materiały prasowe

W rolę polskiego żołnierza Władysława Coopera wcielił się genialny aktor Ryszard Ronczewski. Artysta – co bardzo ważne – zgodził się zagrać główną rolę w projekcie nie pytając o wysokość gaży. Również Marta Kwiatkowska, aktorka studium wokalno-tanecznego w Gdyni, wystąpiła w trudnej kreacji non profit, czując się w obowiązku ukazania ważnego problemu.

Właściwie żaden z aktorów i statystów zaangażowanych w projekt nie oczekiwał wynagrodzenia za rolę. Każdego poruszył problem, który należało naświetlić.

- Nie chcieliśmy czekać, aż znajdą się pieniądze na realizację. Postanowiłem sam sfinansować swój pomysł, a przynajmniej jego zarys – mówi Peter Stefaniak, reżyser i producent filmu. - Skoro tyle osób zdecydowało się nieodpłatnie pomóc, to trzeba było kuć żelazo, póki gorące. Bardzo pomogli nam funkcjonariusze policji. W trakcie realizacji zdjęć przy ul. Biskupiej kierowali ruchem, co znacznie ułatwiło nam pracę. Wielkie podziękowania należą się naszym patronom honorowym – marszałkowi województwa pomorskiego i prezydentowi Gdańska, każdemu z patronów medialnych i partnerów strategicznych. Obecnie staramy się pozyskać fundusze na postprodukcję, czyli najdroższą część przedsięwzięcia. Mamy nadzieję, że pieniądze się znajdą i dzieło trafi do szerokiego grona odbiorców – dodaje Stefaniak.

Realizatorzy filmu (od lewe): Sebastian Dusza, Michał Środek, Peter Stefaniak, Robert Rawłuszewicz. Fot. materiały prasowe
Realizatorzy filmu (od lewe): Sebastian Dusza, Michał Środek, Peter Stefaniak, Robert Rawłuszewicz
Fot. materiały prasowe

W filmie praktycznie nie ma dialogów, pierwsze skrzypce grają dźwięk, obraz i talent aktorski. - Dlatego tak ważne jest dopieszczenie go podczas postprodukcji. Wersja robocza filmu jest praktycznie ukończona, ale daleko jej jeszcze do finalnego kształtu – mówi reżyser.

Ekipa na planie spędziła trzy doby, wcześniej były trzy dni przygotowań planu i pół roku spotkań, omawiania koncepcji, szczegółów. Najtrudniejsze okazało się skompletowanie całej ekipy, ludzi z różnych stron Polski, pasjonatów filmu oraz sprzętu filmowego. Ale udało się. Ciężka praca przyniosła efekty – papierowy scenariusz zamienił się w film. Dla całej ekipy najważniejsze było, by produkcja niosła uniwersalne przesłanie, przez konkretną postać kierowała uwagę widza na problem widziany z szerszej perspektywy.

Premiera filmu „War Game" planowana jest na koniec sierpnia 2015 r. Następnie ttwórcy chcieliby, by obraz trafił na międzynarodowe festiwale filmowe, m.in. w Cannes, Berlinie, Los Angeles.

Grupa rekonstrukcyjna Die Freiwilligen na planie filmu „War Game
Grupa rekonstrukcyjna Die Freiwilligen na planie filmu „War Game"
Fot. materiały prasowe

Statyści na planie filmu „War Game
Statystki na planie filmu „War Game"
Fot. materiały prasowe

 

Więcej na:
http://www.gbrosproductions.com
https://www.facebook.com/WarGameTheMovie 
https://www.facebook.com/GangstaBrosProductions

——————————————————————————————
Patronat honorowy marszałka województwa pomorskiego

  • Wnioskodawca: Gangsta Bros Production
  • Departament wskazany do realizacji: Departament Turystyki i Promocji (tel. 58 32 68 350)

Oprac. AK

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności