Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/ed688fda-9a7c-4cfa-a9d5-1036539eed09.jpg „Damy i huzary albo Play Fredro”. Teatralny pastisz na Scenie Letniej Teatru Wybrzeże [PREMIERA]

„Damy i huzary albo Play Fredro”. Teatralny pastisz na Scenie Letniej Teatru Wybrzeże [PREMIERA]

Scena Letnia w Pruszczu Gdańskim

Jedna z najczęściej wystawianych komedii Aleksandra Fredry zagości na deskach Teatru Wybrzeże. Premiera spektaklu „Damy i huzary albo Play Fredro" w reżyserii Adama Orzechowskiego odbędzie się w sobotę, 11 sierpnia 2018 r. na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim.

 

„Damy i huzary” bywają odczytywane jako jasny obraz przeszłości, kiedy w sercach Polaków żyła jeszcze poczciwość i wiara. Wystarczy jednak przywołać intrygę, uknutą przez trzy siostry, żeby ujrzeć fałsz oraz obrzydliwość dawnych stosunków rodzinnych. Pomimo tego w „Damach i huzarach” wielu krytyków dopatrywało się motywów baśniowych, jak choćby „określenie nieokreślony” czas, czy umieszczenie akcji w symbolicznej przestrzeni dworku szlacheckiego. W wyniku takiej tradycji myślenia o tej komedii, w inscenizacjach nierzadko brakowało odwagi. „Damy i huzary” odczytane w Teatrze Wybrzeże są sztuką o wzmagającym się szaleństwie i błędnych decyzjach, z których każda nieubłaganie prowadzi do katastrofy. Wszystko kończy się jednak… szczęśliwie?

– Rzecz dzieje się współcześnie. Nie rezygnujemy, oczywiście, z fredrowskiej frazy, ale będziemy ją prezentować w formie teatralnego pastiszu, wykorzystując fragmenty m.in. z „Zemsty”, „Męża i żony” czy „Ślubów panieńskich”. Wzbogacając tekst komedii fragmentami innych utworów Aleksandra Fredry, chcemy pokazać, że jest on nadal autorem nieodkrytym i intrygującym – informuje Adam Orzechowski, dyrektor Teatru Wybrzeże i reżyser spektaklu.

„Damy i huzary albo Play Fredro”

  • premiera: 11 sierpnia 2018 r., sobota, godz. 21.00 (Scena Letnia)
  • pokaz przedpremierowy: 10 sierpnia 2018 r., piątek, godz. 19.00 (Duża Scena)
  • kolejne spektakle:
    12 sierpnia 2018 r., niedziela, godz. 19.00 (Duża Scena)
    14 sierpnia 2018 r., wtorek, godz. 19.00 (Duża Scena)
    15 sierpnia 2018 r., środa, godz. 19.00 (Duża Scena)
    18 sierpnia 2018 r., sobota, godz. 21.00 (Scena Letnia)

Scena Letnia Teatru Wybrzeże
Faktoria Handlowa – Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim

  • ul. Zastawna
  • Pruszcz Gdański

Duża Scena Teatru Wybrzeże

  • ul. Świętego Ducha 2
  • Gdańsk

Plakat spektaklu Damy i huzary

Autor sztuki: Aleksander Fredro
Reżyseria: Adam Orzechowski
Dramaturg: Michał Kurkowski
Scenografia, kostiumy, światło: Magdalena Gajewska
Muzyka: Marcin Nenko
Projekcje video: Eliasz Styrna
Asystent reżysera: Marzena Nieczuja Urbańska
Inspicjent, sufler: Agnieszka Szczepaniak

W spektaklu występują: Justyna Bartoszewicz, Magdalena Boć, Monika Chomicka, Marzena Nieczuja Urbańska, Agata Woźnicka, Michał Jaros, Piotr Łukawski, Marcin Miodek, Robert Ninkiewicz, Marek Tynda, Jarosław Tyrański

*  *  *

Adam Orzechowski (ur. 1957) – reżyser. Absolwent Wydziału Reżyserii PWST w Krakowie. W latach 2000-2005 dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Od 2006 r. dyrektor Teatru Wybrzeże. Powołał do życia Festiwal Prapremier i przegląd Wybrzeże Sztuki. Jako dyrektor naczelny i artystyczny stoi za jednym z największych sukcesów gdańskiej sceny od lat. Reżyserował teksty klasyczne i współczesne w teatrach całej Polski, m.in. „Szaleństwo we dwoje” Eugene Ionesco w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi, „Aktora” Bogusława Schaeffera w Teatrze Współczesnym im. Edmunda Wiercińskiego we Wrocławiu, „Przerżnąć sprawę” Davida Mameta w Teatrze Współczesnym w Szczecinie, „Nieporozumienie” Alberta Camusa w Teatrze Polskim w Warszawie, „Czarownice z Salem” Arthura Millera w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, „Boga” Woody’ego Allena w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, „Ożenek” Nikołaja Gogola w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu, „Dzień dobry i do widzenia” Athola Fugarda w Teatrze Polskim w Poznaniu, „Dziady” Adama Mickiewicza w Lubuskim Teatrze im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze, „Poskromienie złośnicy” Williama Shakespeare’a w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie, „I. znaczy Inna” Andreasa Sautera i Bernharda Studlara oraz „Skórzaną maskę” Helmuta Kraussera w Teatrze Polskim im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy. Jako etatowy reżyser (w latach 1993-1996) Teatru Wybrzeże w Gdańsku wyreżyserował tam m.in. „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej i „Wesołe kumoszki z Windsoru” Williama Shakespeare’a. W ostatnim 10-leciu na gdańskiej scenie zrealizował m.in. „Intymne lęki” Alana Ayckbourna, „Farsę z Walworth” Endy Walsha, „Wiele hałasu o nic” Williama Shakespeare’a, „Ożenek” Nikołaja Gogola, „Tajemniczą Irmę Vep” Charlesa Ludlama, „Per procura” Neila Simona, „Fazę Delta” Radosława Paczochy, „Babę Chanel” Nikołaja Kolady, spektakl „(G)dzie-ci faceci”, wielokrotnie nagradzanego „Broniewskiego” Radosław Paczochy (m.in. Nagroda dla najlepszego spektaklu na 21. Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi oraz drugie miejsce w plebiscycie na najlepszy spektakl Telewizyjnego Festiwalu Teatrów Polski), „Murzyna warszawskiego” Antoniego Słonimskiego, „Pełnię szczęścia” Charlesa den Texa i Petera de Baana, „Urodziny czyli ceremonie żałobne w czas radosnego święta” Radosława Paczochy, „Mary Page Marlowe” Tracy’ego Lettsa i „Śmierć białej pończochy” Mariana Pankowskiego. Adam Orzechowski jest laureatem wielu nagród i wyróżnień m.in. prestiżowego odznaczenia Srebrny Medal Zasłużony kulturze Gloria Artis, nagrody Gazety Wyborczej Pomorskie Sztormy w kategorii Człowiek Roku, Honorowej Nagrody Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki, Nagrody Teatralnej Miasta Gdańska oraz Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego.

Michał Kurkowski (ur. 1989) – autor scenariuszy teatralnych oraz słuchowisk, dramaturg Teatru Wybrzeże, doktorant w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończył Dramaturgię teatralną na Wydziale Reżyserii Dramatu krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych (dawna PWST). W 2011 r. otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W czasie studiów asystował m.in. Piotrowi Gruszczyńskiemu przy „Kabarecie warszawskim” w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego, Andrzejowi Chyrze przy operze „Czarodziejska góra” Pawła Mykietyna oraz Mariuszowi Trelińskiemu podczas prac nad „Tristanem i Izoldą” Richarda Wagnera. Jako dramaturg współpracował m.in. z Małgorzatą Warsicką, Wojtkiem ZIemilskim, Iwo Vedralem, Zbigniewem Brzozą, Andrzejem Chyrą oraz Małgorzatą Sikorską-Miszczuk. Swoje teksty publikował w kwartalniku „Konteksty”, miesięczniku „Ruch Muzyczny” oraz dwumiesięczniku „Didaskalia”.

Magdalena Gajewska – scenograf. Absolwentka wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego poznańskiej ASP oraz Wydziału Scenografii ASP w Krakowie. Pracowała m.in. w Teatrze Powszechnym w Łodzi, Teatrze Polskim w Bydgoszczy, Teatrze Polskim we Wrocławiu oraz w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Od 2006 r. scenograf Teatru Wybrzeże. Laureatka nagrody im. Teresy Roszkowskiej przyznawanej przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu ITI. Jest autorką scenografii m.in. do „Farsy z Walworth”, „Baby Chanel”, „Broniewskiego”, „Mary Page Marlowe”, „Śmierci białej pończochy” w reżyserii Adama Orzechowskiego oraz do „Arabeli”, „Wesołych kumoszek z Windsoru” i „Zakochanego Szekspira” w reżyserii Pawła Aignera.

Marcin Nenko (ur. 1984) – kompozytor, kontrabasista. Absolwent Wyższej Szkoły Europejskiej w Krakowie (socjologia) oraz Akademii Muzycznej w Krakowie (Katedra Muzyki Współczesnej i jazzu). Debiutował jako autor i wykonawca muzyki do spektaklu „Zbrodnia” Michała Buszewicza w reżyserii Eweliny Marciniak. Jest współautorem muzyki do spektaklu „Morfina” w reżyserii Eweliny Marciniak, za którą wraz z zespołem Chłopcy Kontra Basia otrzymał Nagrodę Ministra Kultury za najlepszą muzykę teatralną w ramach 21. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Współpracował z Adamem Orzechowskim, Robertem Talarczykiem, Gabrielem Gietzkym, Eweliną Marciniak, Wojtkiem Klemmem. Jest także współzałożycielem zespołu Chłopcy kontra Basia dwukrotnie nominowanego do nagrody Fryderyk.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.