Aktualności

„Ciśnienie na Życie” odwiedzi Rumię i Pruszcz

$image_alt
Fot. materiały prasowe

W piątek i w sobotę, 4 i 5 września 2015 r. w Rumi, w mobilnym centrum badań „Ciśnienie na Życie", będzie można bezpłatnie zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi, oznaczyć poziom cholesterolu oraz zbadać wiek serca. Na wszystkich chętnych będzie czekać wykwalifikowany personel medyczny, który dokona pomiarów i udzieli porad z zakresu chorób układu krążenia. Akcja zostanie także przeprowadzona 7 i 8 września w Pruszczu Gdańskim.

Organizatorzy kampanii „Ciśnienie na Życie" już po raz trzeci wysyłają w Polskę mobilne centrum badań. W tym roku będzie można w nim nie tylko bezpłatnie zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi i poznać wiek swojego serca, ale również sprawdzić poziom cholesterolu. Wiek serca pomaga określić innowacyjna aplikacja, przygotowana specjalnie na potrzeby kampanii, która pozwala stwierdzić, czy u pacjenta istnieje zwiększone ryzyko zachorowania na zawał serca lub udar mózgu. Występuje ono wtedy, gdy obliczony wiek serca jest wyższy od wieku metrykalnego. Dobra wiadomość – wiek serca można obniżyć! Może to uczynić każdy, kto zmieni styl życia na zdrowszy oraz w razie potrzeby będzie skutecznie leczył nadciśnienie tętnicze, cukrzycę czy hipercholesterolemię. Obniżeniu wieku serca sprzyja pozbycie się otyłości dzięki stosowaniu zdrowej diety i zwiększeniu aktywności fizycznej oraz rzuceniu palenia.

Osoby, u których występują czynniki ryzyka, powinny regularnie konsultować swój stan zdrowia z lekarzem. Dlatego też na terenie całej Polski powstaną Centra Obniżania Wieku Serca, w których będzie można uzyskać porady na temat poprawy stylu życia oraz otrzymać materiały informacyjne przygotowane przez ekspertów kampanii „Ciśnienie na Życie".

- Istotnym czynnikiem warunkującym skuteczną prewencję i dobrą kontrolę nadciśnienia tętniczego w populacji pozostaje wiedza na temat zagrożeń związanych z chorobą, a podstawowym elementem jest znajomość własnego ciśnienia tętniczego – mówi prof. Tomasz Zdrojewski z katedry Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, członek Rady Ekspertów kampanii „Ciśnienie na Życie". - Wczesne rozpoznanie podwyższonej wartości ciśnienia tętniczego umożliwia modyfikację stylu życia, która może opóźnić lub zapobiec wystąpieniu nadciśnienia oraz pozwolić na opóźnienie lub nawet uniknięcie farmakoterapii.

Kolejną nowością w tegorocznej odsłonie kampanii jest konkurs „Najmłodsze serce" – dodatkowa motywacja dla pacjentów do wprowadzenia prozdrowotnych zmian w życiu. Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy przesłać kupon dostępny w busie „Ciśnienia na Życie" uzupełniony pieczątkami od lekarza potwierdzającymi regularne wizyty kontrolne oraz odpowiedzieć na pytanie „W jaki sposób staram się obniżyć wiek mojego serca?". Kupon zostanie wręczony pacjentom, którzy mają podwyższone ciśnienie, cholesterol lub wiek serca odpowiednio wyższy od metrykalnego. Na uczestników konkursu czekają atrakcyjne nagrody.

Pomiary ciśnienia, cholesterolu oraz wieku serca będą odbywać się przez dwa dni w specjalnie przystosowanym busie kampanii „Ciśnienie na Życie":

  • w piątek, 4 września, w godz. 10.00-18.00, na parkingu przed Urzędem Miasta (ul. Jana III Sobieskiego 7),
  • w sobotę, 5 września, w godz. 12.00-20.00, w parku miejskim przy ul. Filtrowej na festynie Janowska Biesiada.

Także mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego będą mogli zadbać o swoje zdrowie. Badania profilaktyczne w ich mieście będą przeprowadzone 7 i 8 września, w godz. 10.00-18.00, w okolicach fontanny przy al. Waląga.

Więcej informacji na temat kampanii „Ciśnienie na Życie" znajduje się na stronie www.cisnienienazycie.pl.

Bus kampanii Ciśnienie na Życie. Fot. materiały prasoweBus kampanii „Ciśnienie na Życie"
Fot. materiały prasowe

Ogólnopolska Kampania Społeczna „Ciśnienie na Życie"
Akcja ma uświadomić Polakom, jakie ryzyko niesie ze sobą brak profilaktyki schorzeń układu krążenia. Jak wynika z 300 tys. badań przeprowadzonych w ramach kampanii, wiek serca Polaków jest dużo wyższy w stosunku do metrykalnego. Dlatego w tym roku kampania będzie popularyzowała działania pomagające obniżyć wiek serca. Kampanię merytorycznie wspiera Rada Ekspertów w składzie: prof. Krzysztof Narkiewicz, prof. Stefan Grajek oraz prof. Tomasz Zdrojewski.

Oprac. AK

view szablon artykułu