Wiadomości

Literacki Sopot po hiszpańsku. Cztery dni z literaturą, targami książki i warsztatami dla wszystkich

W czwartek, 17 sierpnia 2017 r. zacznie się 6. edycja festiwalu Literacki Sopot. Potrwa aż do niedzieli. Nie zabraknie spotkań ze znanymi pisarzami, tłumaczami oraz dyskusji i warsztatów dla uczestników w każdym wieku.

Kiermasz rybny i… nauka robienia wełnianych skarpet dla rybaków. Skansen w Klukach zmieni się w żywe muzeum

Szycie sieci, wyplatanie koszy, smażenie kotletów rybnych, wędzenie węgorzy, degustacja słowińskiej zupy rybnej oraz tradycyjnego chleba z rybną pastą. W sobotę, 19 sierpnia 2017 r. wszystko kręcić się będzie wokół ryby. Tego dnia Kluki staną się na powrót wsią zamieszkaną przez rybaków.

Vivat Vasa... czyli jak Polacy ze Szwedami pod Gniewem wojowali. Inscenizacja wydarzeń sprzed prawie 400 lat

Zbliża się wielka bitwa dwóch królów z dynastii Wazów. Naprzeciw siebie staną szwedzkie regimenty piechoty uzbrojone w piki i muszkiety oraz polskie chorągwie husarskie i pancerne. Historyczna inscenizacja odbędzie w Gniewie w sobotę i niedzielę, 19-20 sierpnia 2017 r.

Kim jest tajemniczy gość, który pojawi się w Będominie? Zagadka zostanie rozwiązana w trakcie batalii napoleońskiej

Prezentacja wojsk, pokazy artyleryjskie, a na zakończenie inscenizacja bitwy. W sobotę, 19 sierpnia 2017 r., w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, każdy będzie mógł się przekonać jak wyglądał dzień z życia żołnierza w okresie wojen napoleońskich.

Układanie bukietów z ziół i wicie wianków. Święto Matki Boskiej Zielnej na Pomorzu

Widowisko dożynkowe we Wdzydzach Kiszewskich oraz Święto Ziół w Swołowie, połączone z konkursem na tradycyjny bukiet ziołowy. Takie imprezy przygotowały pomorskie muzea z okazji święta przypadającego na 15 sierpnia 2017 r.