Aktualności

Ekologiczne projektowanie – konkurs

Minister środowiska zaprasza do udziału w drugiej edycji konkursu Eco Design 2015, skierowanej do producentów, dystrybutorów i usługodawców, których produkty lub usługi wpisują się w nurt ekologicznego projektowania. Zgłoszenia można przesyłać do 18 września 2015 r.

Puste opakowanie za butelkę wody

Przyjdź na plażę miejską w Helu, przynieś puste opakowanie po napoju (szklane, plastikowe lub aluminiowe) i wymień je w specjalnym kontenerze na butelkę schłodzonej wody Żywiec Zdrój. Specjalna akcja „Dbaj o naturę, tak jak natura dba o Ciebie" trwa do 23 sierpnia 2015 r.

Do Płutnicy wrócą rodzime gatunki ryb

Płutnica, mała rzeka Pobrzeża Bałtyckiego, stała się miejscem realizacji jednego z zadań dotyczących ochrony przyrody województwa pomorskiego. W lipcu tego roku Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego rozpoczęły realizację projektu „Naturalizacja korytarza migracji ryb słodkowodnych na rzece Płutnica". Wyniki badań zgromadzone podczas prowadzonych przez 12 miesięcy prac terenowych mają pomóc w rozpoczęciu działań na rzecz przywrócenia optymalnych warunków niezbędnych do rozrodu ryb słodkowodnych żyjących w Zatoce Puckiej.

Dotacje na zwalczanie barszczu Sosnowskiego

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił konkurs o dofinansowanie przedsięwzięć w ramach programu priorytetowego „Ochrona i przywracanie różnorodności biologicznej Część 1. Ochrona obszarów i gatunków cennych przyrodniczo". Nabór wniosków trwa do 30 września 2015 r.

Bezpieczeństwo lotniska

Dowództwo Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, dążąc do zapewnienia bezpieczeństwa operacji lotniczych, podejmuje wiele działań zmierzających do eliminacji zagrożeń na lotnisku oraz w jego otoczeniu. Należy przestrzegać podstawowych zasad bezpiecznego funkcjonowania lotniska.

Piknik przyrodniczy na Wyspie Sobieszewskiej

Stacja Biologiczna Uniwersytetu Gdańskiego, Grupa Badawcza Ptaków Wodnych Kuling oraz partnerzy zapraszają mieszkańców i turystów, 1 sierpnia 2015 r. na II Piknik Wyspa Przyrodników. Miejscem spotkania jest pełna przyrodniczych tajemnic Wyspa Sobieszewska. W programie – warsztaty, pogadanki, konkursy, gry oraz zabawy przyrodnicze i plastyczne.

Szumią drzewa… na Jarmarku św. Dominika

Las na Targu Węglowym? Czemu nie! Dziś, 28 lipca, po raz kolejny podczas Jarmarku św. Dominika, na specjalnym stoisku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, urzędowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych. Nie zabrakło ciekawych opowieści, spotkań z mieszkańcami kniei, dzieci mogły pokazać swoje talenty podczas budowy miniaturowego domku z drewna, a łasuchy próbowały kaszubskiego chleba i innych regionalnych przysmaków.

Zielono na stoisku Pomorskiego

W poniedziałek, 27 lipca, na Jarmarku św. Dominika było zielono. A to za sprawą Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku, która na stoisku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego na Targu Węglowym w Gdańsku pokazała sadzonki wielu pięknych drzewek. Była także prezentacja oferty edukacyjnej i turystycznej regionu, a słodkościami częstowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Mściszewiczanki".

Konkurs na najlepsze gospodarstwo ekologiczne

Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku, już po raz 8., organizuje Wojewódzki Konkurs na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne. Zgłoszenia należy składać do 31 lipca 2015 r.

Czysta plaża w Dębkach

W ramach Barefoot Projekt Czysta Plaża w czwartek, 23 lipca 2015 r. odbędzie się sprzątanie plaży w Dębkach, w gminie Krokowa. Na wszystkich, którzy wezmą udział w sprzątaniu, dając dobry przykład innym, oprócz worków na śmieci i rękawic, będą czekać atrakcyjne konkursy i animacje.