Aktualności

Koncerty dla Gdańszczan 2014

We franciszkańskim kościele Świętej Trójcy w Gdańsku trwa odbudowa wielkich barokowych organów Mertena Friese. To projekt o wielkim znaczeniu dla kultury naszego regionu, Polski i Europy, w który mogą się włączyć wszyscy miłośnicy muzyki, historii i kultury Gdańska.

Festiwal Filmowy w Gdyni

Festiwal Filmowy w Gdyni, bo taka jest nowa oficjalna nazwa tej imprezy, to jedna z największych imprez filmowych w Polsce i jedyna, która na tak wielką skalę promuje polską kinematografię. Co roku o Wielką Nagrodę Złotych Lwów walczą najnowsze polskie filmy. Gdynia od 14 do 20 września 2014 r. jest filmową stolicą Polski.

Jarmark Cysterski w Pelplinie

Już po raz czternasty mieszkańcy Pelplina zapraszają na tradycyjną imprezę nawiązującą do najznamienitszych średniowiecznych zwyczajów. Przedstawienie historyczne, rekonstrukcje, atrakcje dla dzieci i młodzieży, turnieje rycerskie, piknik miejski – to tylko część atrakcji które czekają na wszystkich 20 i 21 września 2014 r. z okazji XIV Jarmarku Cysterskiego.

Zdjęcia Sztumu z przełomu wieków

W Sztumie od 12 września 2014 r. można oglądać 70 unikatowych fotografii należących do zbiorów Niemieckiego Muzeum Historycznego, Deutschen Historischen Museums w Berlinie. Zdjęcia zostały wykonane przez nauczyciela rysunku Hermanna Ventzke w latach 80. i 90. XIX w. Jest to część kolekcji liczącej prawie 2,5 tysiąca zdjęć na szklanych płytach w formatach od 18 cm x 24 cm do 9 cm x 12 cm.

Bezpłatne kino dla seniora w Gdańsku

W Gdańsku, 30 września 2014 r. odbędzie się darmowy seans filmowy dla trójmiejskich seniorów. Klub Seniora DOM w ramach projektu Kino dla Seniora, który jest realizowany od blisko 2 lat, zaprasza na film „Zakochani w Rzymie" Woody' ego Allena. Rezerwacja miejsc – do 19 września.

Inauguracja sezonu w słupskiej filharmonii

Inauguracja 48. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, organizowanego przez Słupskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne, to również rozpoczęcie sezonu artystycznego Polskiej Filharmonii „Sinfonia Baltica" w Słupsku. Podczas tegorocznego festiwalu orkiestra pod batutą Bohdana Jarmołowicza zaprezentuje się aż trzy razy. Inauguracja będzie miała miejsce 6 września, kolejne koncerty – 10 i 12 września 2014 r.

Uwikłani w sztukę

Wideo i fotografie z kolekcji Joanny i Krzysztofa Madelskich będzie można oglądać w Gdańskiej Galerii Fotografii od 28 sierpnia do 5 października 2014 r. Początek kolekcji sięga lat 90. XX w. i wiąże się z fascynacją polskim malarstwem współczesnym. Z czasem sporadycznie zaczęły pojawiać się dzieła fotograficzne i wideo, które od kilku lat gromadzone intensywniej, nadały nowy kierunek zbiorom.

Powrót Panufnika

W 2014 r. miłośnicy muzyki na całym świecie celebrują 100. rocznicę urodzin, Andrzeja Panufnika – polskiego emigranta i jednego z czołowych kompozytorów. W obchody te włącza się również Muzeum Emigracji w Gdyni organizując niepowtarzalne spotkanie z twórczością „klasyka XX wieku". Za sprawą koncertu symfonicznego pod batutą Maestro Jerzego Maksymiuka, koncertu kameralnego, projekcji filmowych, wykładów, warsztatów dla osób w każdym wieku, Gdynia 6 i 7 września rozbrzmiewać będzie muzyką najwyższych lotów. Czas na „Powrót Panufnika"!

Wielka inauguracja sezonu artystycznego 2014/2015

Po hucznie zamkniętym 68. sezonie artystycznym i niezwykle udanej kolejnej edycji Gdańskiego Lata Muzycznego Polska Filharmonia Bałtycka pragnie ponownie powitać w swych progach melomanów. Koncert inaugurujący nowy sezon zapowiada się interesująco. Orkiestrę Symfoniczną PFB poprowadzi Ernst van Tiel, a towarzyszyć im będzie Martin Owen – znakomity waltornista prosto z BBC Symphony Orchestra.

Archiwum wiadomości

Patronat medialny: Pomorskie.eu