Aktualności

Medyczne tajemnice „Sądu Ostatecznego” Hansa Memlinga. Obraz, który zafascynował chirurga plastycznego

2017 został ogłoszony Rokiem Memlinga. 20 lat temu Jerzy Jankau, dr hab. nauk medycznych, ordynator Kliniki Chirurgii Plastycznej UCK/GUMed poświęcił rozprawę doktorską „Sądowi Ostatecznemu".

Ćwierć wieku zamek w Sztumie czekał na nowego gospodarza. Utworzenie muzeum coraz bliżej

Jeszcze w tym roku średniowieczna krzyżacka warownia w Sztumie zmieni swojego właściciela. Będzie to kolejny, obok Kwidzyna, oddział malborskiego Muzeum Zamkowego. – To na pewno będzie i dla Sztumu i dla tego zamku bardzo dobre rozwiązanie – mówi Leszek Tabor.

Uroczystość w operze z okazji 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Kilkuset kombatantów spotkało się w Operze Bałtyckiej. Obejrzeli spektakl operowy, potem były rozmowy przy kawie.

„Marsjanin” Ridleya Scotta. Zdolni z Pomorza dyskutują o filmach

Jak przetrwać na Czerwonej Planecie? Bez zapasów? Bez łączności z Ziemią? Pokaz „Marsjanina" Ridleya Scotta i dyskusja o filmie odbędzie się w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Gdańsku, w piątek, 19 maja 2017 r. w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Zdolni z Pomorza". Wstęp – bezpłatny.

„W hołdzie dla Konstytucji 3 maja, starajmy się szukać wzajemnego zrozumienia”

– Musimy sami pielęgnować dobro, przekazywać naszym dzieciom właściwe wzorce moralne – pisze marszałek Mieczysław Struk do Pomorzan w 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 r.

Festyny, pikniki, koncerty… 226. rocznica uchwalenia Konstytucji RP

Maj każdego roku wita nas kilkoma świętami. Pierwszego maja obchodziliśmy Święto Pracy, drugiego maja Święto Flagi, a trzeciego maja to dzień ustawowo wolny od pracy z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. W tym roku to już 226. rocznica.

4 koncerty organowe na 140. urodziny kompozytora. Utwory Feliksa Nowowiejskiego zabrzmią w Filharmonii Bałtyckiej

W tym roku przypada 140. rocznica urodzin Feliksa Nowowiejskiego. W Polskiej Filharmonii Bałtyckiej będzie można wysłuchać cyklu koncertów „Nowowiejski 2017", który pozwoli melomanom zapoznać się z najpiękniejszymi dziełami kompozytora. Pierwszy koncert w niedzielę, 7 maja 2017 r.

Pieśni o walce. Słupska Sinfonietta święci 3 Maja

Najpopularniejsze pieśni i utwory instrumentalne związane z walkami polskiego oręża na przestrzeni XIX i XX w. zaprezentują wokaliści i muzycy Słupskiej Sinfonietty oraz słupskie chóry przygotowane przez Jolantę Otwinowską i Liliannę Zdolińską.

Subtelny wokal i gitarowe brzmienie. Koncert Kings of Convenience w Szekspirowskim

Niebywała okazja do posłuchania Kings of Convenience na żywo. Na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego w piątek, 4 maja 2017 r. odbędzie się ich koncert. Duet gra muzykę w stylu indie pop charakteryzującą się spokojnymi gitarowymi brzmieniami i subtelnym wokalem.

Dlaczego związek psa i kota z człowiekiem jest tak wyjątkowy? Wystawa i konkurs plastyczny w Muzeum Narodowym

Niewiele zwierząt nawiązało z człowiekiem tak wyjątkowe i różnorodne relacje, jak pies i kot. Wielu z nas traktuje swoich pupili jak członków rodziny, ale czy zawsze tak było? W jaki sposób zwierzęta odwzajemniają nasze uczucia?