Aktualności

Rewolucjonista sztuki – Max Liebermann. Artysta z szybką i wrażliwą kreską

W związku z trwającym cyklem wystawienniczym Rewolucjoniści Sztuki w Oddziale Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku można podziwiać prace Maxa Liebermanna. To jeden z najważniejszych niemieckich artystów przełomu XIX i XX w.

Druga prapremiera komedii romantycznej Teatru Wybrzeże na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim

„Randka z feministą" z Anną Kociarz i Maciejem Konopińskim, znakomicie przyjęta przez publiczność i krytykę teatralną, miała swoją prapremierę 15 lipca 2017 r. W tym samym miejscu, 22 lipca o godzinie 21.00 będzie można zobaczyć tę samą sztukę z Joanną Kreft-Baką i Krzysztofem Matuszewskim. Wstęp – wolny.

Czerznienie masła, tkanie na krosnach, kręcenie batów i wyrób tabaki. Jarmark Krancbal w Nadolu

Występy regionalnych zespołów muzyczno-tanecznych i kabaretowych, jarmark folklorystyczny, kuchnia regionalna oraz interaktywne prezentacje dawnych sprzętów gospodarstwa domowego i maszyn rolniczych – to tylko część atrakcji przygotowanych w Nadolu.

Piłsudski w murach gdańskiego więzienia. „Z łoskotem zatrzaśnięto za nim żelazne drzwi celi”

Sto lat temu w gdańskim więzieniu osadzono komendanta legionów Józefa Piłsudskiego, późniejszego marszałka i pierwszego naczelnika odrodzonego państwa polskiego, oraz pułkownika Kazimierza Sosnkowskiego. Uroczystości rocznicowe zaplanowano w sobotę, 22 lipca 2017 r.

Rycerskie pojedynki, pokazy konne i sokolnicze. Oblężenie twierdzy malborskiej przez wojska króla Jagiełły

Jak za dawnych czasów, przed zamkiem obóz rozbiją rycerze. Wojsko zaprezentuje się w pełnym, historycznym uzbrojeniu. Kowale, kucharze, szewcy i krawcy podzielą się tajnikami swojego rzemiosła. Będzie też czas na pląsy i rodzinne rozrywki.

Biografia Hansa Memlinga i spotkanie z „Sądem Ostatecznym” w wersji… komiksowej

Niecodzienne spotkanie odbędzie się w Sali Memlinga w Muzeum Narodowym w Gdańsku. To promocja najnowszego wydawnictwa Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku – „Hans Memling. Malarz tego drugiego renesansu" i okazja, by poznać autora komiksu Łukasza Pawlaka.

Opowieści o dzieciństwie mieszkańców Pomorza. Wakacyjna zagroda w Swołowie

O tym, jak kiedyś bawiły się dzieci można będzie dowiedzieć się w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie. W ramach Dziecięcej zagrody 22 i 23 lipca 2017 r. będzie Podwórko opowieści.

Święto muzyki, tańca, mody, kina i motoryzacji lat 40., 50. i 60. Polish Boogie Festival w Człuchowie

Kochasz klimat retro? Kręci Cię styl lat 40., 50. i 60. XX w.? W Człuchowie usłyszysz artystów, którzy nierzadko przyjeżdżają do Polski specjalnie na to wydarzenie i grają tylko ten jeden wyjątkowy koncert.

Znów poczuć się dzieckiem. Fenomen dobranocek i historia kina animowanego

Bolek i Lolek, Miś Uszatek, Pszczółka Maja, Reksio… To bohaterowie najsłynniejszych dobranocek, które oglądało kilka pokoleń Polaków. Będzie można ich spotkać na nowej wystawie w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku. Wernisaż odbędzie się w czwartek, 20 lipca 2017 r.

Spotkania z folklorem, bieg uliczny, baśka, spacer z duchami, koncerty. Lęborskie Dni Jakubowe zapraszają

Kiermasz twórców ludowych, plener malarski, wystawa w wieży kościoła św. Jakuba, tradycyjne kramy z wyrobami rzemieślniczymi, cukrową watą i balonami, konkursy dla dzieci i dorosłych, występy zespołów lokalnych, regionalnych oraz zagranicznych, turniej karciany Lęborska Baśka. To tylko część atrakcji, które czekają na mieszkańców i turystów.