Aktualności

Gdzie duch spotyka się z przestrzenią, czyli EDD 2016

Już po raz 24. województwo pomorskie weźmie udział w ogólnopolskich obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa 2016. W dniach 10-11 oraz 17-18 września aż 20 instytucji kultury, zaprasza na koncerty, wystawy, warsztaty i spotkania, które odbywać będą się pod wspólnym hasłem – „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie, arcydzieła, pomniki".


Nabór wniosków stypendialnych dla uczniów szkół zawodowych

Stypendia dedykowane są wyłącznie uczniom zasadniczej szkoły zawodowej oraz technikum. Nabór wniosków trwa do 15 września 2016 r.


Pogrzeb bohaterów II konspiracji – Inki i Zagończyka

Pogrzeb państwowy Danuty Siedzikówny, pseudonim „Inka", sanitariuszki 5 Wileńskiej Brygady AK oraz Feliksa Selmanowicza, pseudonim „Zagończyk", dowódcy 2. kompanii 4 Wileńskiej Brygady AK, odbędzie się w niedzielę, 28 sierpnia 2016 r.,- w 70. rocznicę wykonania wyroku śmierci na bohaterach przez komunistycznych oprawców.


„Generał Zaruski" zaprasza na pokład

W związku z dużym zainteresowaniem jesiennym rejsem jednego z najstarszych czynnych polskich żaglowców, armator statku – MOSIR Gdańsk – ogłasza otwartą rekrutację na dodatkowy, tygodniowy rejs w terminie 15-21 września 2016 r. Popłynąć może każdy kto ukończył 15. rok życia i jest fizycznie gotowy do pełnego udziału w rejsie szkoleniowym na tradycyjnym żaglowcu.


W Żukowie i Kolbudach kopią... ale piłkę!

Kuźnie młodych talentów – tak krótko można nazwać mniejsze i większe boiska piłkarskie na terenie całego Pomorskiego. To właśnie na nich przyszłe gwiazdy szlifują swoje talenty. W Żukowie i Kolbudach, 15 i 21 sierpnia 2016 r. będzie można podziwiać ich umiejętności podczas dwóch kolejnych turniejów Regioligi, czyli zmagań piłkarskich dla dzieci i młodzieży.


Jak wygląda Wszechświat nocą...?

Jak wyglądają kratery na Księżycu? Gdzie rodzą się i umierają gwiazdy? Czy da się dostrzec odległe światy, czyli inne galaktyki? Jeśli jesteś ciekawy odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziesz podczas „Nocnego podglądania Wszechświata" w Centrum Hewelianum (9-14 sierpnia 2016 r.).


Złap się w Sieć Kultury i zdobądź pieniądze na projekt!

Instytut Kultury Miejskiej, operator programu Sieć Kultury w województwie pomorskim, ogłasza otwarty konkurs na wsparcie finansowe projektów łączących edukację i kulturę. Każdy (osoby prywatne, grupy nieformalne, NGO, instytucje publiczne) może zgłosić pomysł na działania i zdobyć od 5 tys. do 15 tys. zł na ich realizację. Zgłoszenia przyjmowane są do 6 września 2016 r.


Ruszyła „Wyprawka dla Żaka” – każdy może pomóc

„Wyprawka dla żaka" to kampania Polskiego Czerwonego Krzyża – jej celem jest wyposażenie dzieci z uboższych rodzin w wyprawki szkolne. Zbiórka przyborów szkolnych, która prowadzona będzie na terenie trójmiejskich sklepów oraz w Internecie, potrwa od 2 do 28 sierpnia 2016 r. Projekt objął patronatem honorowym marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk.


Bajki modułowe w gdańskiej bibliotece

Jak powstaje książka? Czy książka zawsze musi być taka sama? Skąd się wzięły bajki modułowe? Na te i inne pytania postara się odpowiedzieć Katarzyna Zych, autorka bajek modułowych. Spotkanie dla dzieci w wieku 3-5 lat i ich rodziców odbędzie się Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku w czwartek, 11 sierpnia 2016 r.


Edukacja Morska, czyli nauka pod żaglami

W sobotę, 23 lipca 2016 r., rozpoczął się pierwszy wakacyjny rejs laureatów konkursu „How do we see the Baltics Sea" Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku. Pod okiem kapitana Andrzeja Kopytko młodzi załoganci poznają smak życia pod żaglami i odwiedzą polskie oraz zagraniczne porty położone nad Morzem Bałtyckim. Honorowy patronat nad projektem objął marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk.